Ceny w górę przed świętami. Za co zapłacimy najwięcej?

Agnieszka

Styl życia

22.11.2022 13:33

Ceny w górę przed świętami. Za co zapłacimy najwięcej?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Niestety, rosnące od wielu miesięcy ceny wcale nie mają zamiaru się zatrzymać na ten wyjątkowy okres w roku. Wręcz przeciwnie. Te święta będą wyjątkowo drogie, ponieważ podrożało prawie wszystko. Za co jednak zapłacimy najwięcej?

Ceny podstawowych produktów mocno w górę

Szalejąca inflacja, która w październiku 2022 r. wyniosła 17,9 procent, sprawiła, że ceny podstawowych produktów spożywczych poszybowały do górę. Więcej niż rok temu zapłacimy przed świętami praktycznie za większość produktów potrzebnych do przygotowania świąt. 

Jajka

Jednym z niepokojących podwyżek przed świętami jest tak, która dotknęła jaj. Jest to dość ważny składnik ponieważ bez niego nie upieczemy świątecznych ciast ani nie przygotujemy wielu innych potraw. Co więcej, podwyżki cen jajek mają też ogromny wpływ na ceny w cukierniach i w sklepach. 

Rok temu o tej porze opakowanie jaj w dużych sieciach kosztowało średnio 6-7 zł. Obecnie jest to 10 zł. 

- Spodziewam się, że cena za kilogram ciasta podrożeje nawet o 5 złotych. Ja prowadzę małą cukiernię, miesięcznie zużywam około 1000 jajek. Ostatnio dowiedziałam się, że podrożały o 10 groszy. Jak doliczyć do tego ceny prądu i gazu, to wychodzi, że jeżeli będą jeszcze większe podwyżki, to produkcja stanie. Ja i tak mam bardzo niskie ceny, bo wiem, że klienci szukają tańszych produktów - opowiada Renata Kowalska z cukierni "Słodki Zakątek" w Puławach w rozmowie z Wirtualną Polską.

Karp

Koszty “wyprodukowania” karpia także poszły do góry. W tym roku możemy więc spodziewać się sporej podwyżki cen. Już teraz cena karpia wynosi minimum 30 zł za kilogram. A im bliżej świąt, tym jego cena będzie rosła jeszcze bardziej.

Olej

Olej jest jednym z tych produktów, które potrzebne są do przygotowania prawie każdej świątecznej potrawy. Jak wskazuje “Fakt”, w ciągu roku cena oleju podniosła się aż o 53 proc. Obecnie jego koszt wynosi około 12-13 zł, a przed świętami być może jeszcze bardziej pójdzie w górę.

Chleb

W supermarketach za kilogram najzwyklejszego pszennego chleba zapłacimy już 5-6 zł. Jeśli chcemy zaszaleć i kupić chleb z ziarnami lub lepszym składem, musimy już liczyć się z kosztem wyższym o kilka złotych. 

Słodycze

Dobrze znane każdemu podwyżki cen cukru oraz wspomniane wyżej podwyżki cen jajek wpłyną także na ceny słodyczy, które są nieodłącznym elementem świąt. Szczególnie, jeśli w domu mamy dzieci.

Oprócz wyżej wymienionych produktów podrożały także mrożonki, chemia domowa, kosmetyki, napoje, produkty sypkie i używki.