Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską (poinsecję)?

Agnieszka

Dom

04.12.2018 10:26

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską (poinsecję)?

Gwiazdy betlejemskie (poinsecje) pięknie zdobią nasze domy w okresie świątecznym. Jednak aby te kwiaty spełniały swoje zadanie, musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Jak więc pielęgnować gwiazdy betlejemskie?

 

Temperatura i wilgoć

 

Poinsecje słabo znoszą temperatury poniżej 15 stopni C. Zdecydowanie wolą wyższe temperatury, dlatego nie warto trzymać ich blisko często otwieranego okna. Ważna jest również wilgoć powietrza – im wyższa, tym gorzej dla kwiatów. Niska temperatura i wysoka wilgotność powoduje uszkodzenie korzeni, co z kolei prowadzi do brzydkiego żółknięcia liści.

 

Przeciąg i za dużo nasłonecznienie

 

Przeciągi i zbyt duża ekspozycja na światło powoduje, że liście poinsecji opadają zanim jeszcze staną się w pełni zielone. Roślina jednak potrzebuje promieni słonecznych, dlatego warto umieścić ją w miejscu, w którym przez 2-3 godziny będzie miała do nich dostęp.

 

Składniki odżywcze

 

Gwiazda betlejemska zazwyczaj nie wymaga specjalnego nawożenia, jednak regularne podlewanie jest konieczne. Jeśli jednak roślina posiada już jasne plamy i brązowe brzegi liści, raz na miesiąc dodaj do wody, którą podlewasz roślinę, odżywkę dla poinsecji.

 

Zdjęcie Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską (poinsecję)? #1

Sprawdź kwiaty przed zakupem

 

Często bywa tak, że kwiat zaczyna usychać i umierać niedługo po tym, jak przyniesiemy go do domu. To może wskazywać na fakt, że roślina była już uszkodzona w kwiaciarni. Z tego względu zawsze zanim kupisz jakaś roślinę, dokładnie ją obejrzyj. Roślina powinna mieć mocne, mięsiste liście, bez widocznych uszkodzeń i powinna być w początkowym stanie kwitnienia.

 

Co zrobić, kiedy liście zaczynają opadać?

 

 

Liście gwiazdy betlejemskiej zazwyczaj zaczynają opadać już po świętach. Roślina przechodzi wtedy w krótki okres spoczynku. Należy wtedy przyciąć roślinę tak, aby zostały 3-4 pąki i umieścić roślinę w jasnym, chłodniejszym pomieszczeniu (ok. 16 stopni C.).

 

UWAGA: podczas podcinania łodyg uważaj na sok. Jest on silnie drażniący dla oczu i układu pokarmowego - załóż rękawiczki ochronne.

 

Po ok. 8 tygodniach roślinę należy przesadzić i wymienić podłoże. Doniczkę umieszczamy w ciepłym, jasnym pomieszczeniu. Wraz z przyjściem wiosny roślinę należy nawozić odżywką dla poinsecji, co dwa tygodnie, aż do listopada.