Kiedy i jak wyznać dziecku prawdę o świętym Mikołaju?

Martyna P.

Dziecko

23.11.2022 9:48

Kiedy i jak wyznać dziecku prawdę o świętym Mikołaju?

Wiara w Świętego Mikołaja jest tradycją okołobożonarodzeniową, która wprowadza w magiczny nastrój. Wielu rodziców małych dzieci uważa jednak, że jest to zbędny trend, który prowadzi do rozczarowań i zawodów. Zdania w tej kwestii są podzielone. Co zrobić, gdy dziecko zapyta: ”Czy Święty Mikołaj naprawdę istnieje?” Kiedy jest dobry moment na wyznanie prawdy?

 

Wiara w Świętego Mikołaja jest dla wielu dorosłych przyjemnym wspomnieniem z dzieciństwa. Pozwala na przeżywanie świątecznego czasu w niezapomniany i magiczny sposób. Zwolennicy uważają, że wiara w Mikołaja uczy cierpliwości oraz wpiera wyobraźnie maluchów.

Inni jednak kojarzą ten czas z dużym rozczarowaniem i mają negatywne skojarzenia.

Dlatego właśnie pojawiają się dylematy, dotyczące tego, czy podtrzymywać wiarę w Mikołaja u swoich dzieci, czy może w ogóle jej nie wdrażać.

 

Kiedy dzieci zaczynają mieć wątpliwości?

Dzieci w wieku 5-6 lat stają się bystre i coraz bardziej racjonalizują pewne kwestie. To właśnie w tym wieku pojawiają się u nich wątpliwości i mnożą pytania typu: „Jak to możliwe, że Mikołaj wejdzie kominem?”, „Jak zdoła zmieścić prezenty dla dzieci z całego świata w jednym worku?”, „Jak to możliwe, że wejdzie przez otwarte okno?”. Pytań tego typu pojawia się u maluchów więcej.

 

Zdjęcie Kiedy i jak wyznać dziecku prawdę o świętym Mikołaju? #1

Kiedy wyznać dziecku prawdę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jest to kwestia indywidualna i bardzo delikatna. Musimy zdać się na naszą intuicję i obserwować malucha.

Psychologowie twierdzą, że gdy wątpliwości u dziecka narastają, nie warto na siłę utrzymywać go w niewiedzy i podtrzymywać złudzenia na siłę, tylko pozwolić na racjonalne podejście do sprawy.

Nie każde dziecko dozna wówczas szoku i rozczarowania. Być może będzie dumne, że rozwiązało zagadkę, a wiara w Mikołaja była jak Bajka o Krasnoludkach, czy innej bajkowej postaci.

Warto jednak wyczuć dobry moment, aby dziecko nie zostało uświadomione przez rówieśników i nie czuło się przytłoczone i zakłopotane. Prawdę powinni wyjawić rodzice.

 

Jak łagodnie uświadomić dziecko?

Jeśli zauważymy, że u dziecka pojawia się coraz więcej wątpliwości i podejrzeń, warto stopniowo modyfikować historię o Mikołaju i przekształcić ją w legendę. Można wspomnieć o historii biskupa świętego Mikołaja (Mikołaja z Miry) i dodać, że to rodzice są pomocnikami tej historycznej postaci. Musimy wykazać się kreatywnością, aby nie przekreślić tej całej dotychczasowej magii.

A Wy wierzyliście w świętego Mikołaja? 

Jakie macie wspomnienia?

Wasze dzieci wierzą?