Wszystkie dzieci wierzą w istnienie Świętego Mikołaja! Są pewne, że w okresie świątecznym przynosi prezenty maluchom, które były grzeczne przez cały rok. Dowiedz się, kiedy dzieci przestają wierzyć w Świętego Mikołaja i jak najlepiej wytłumaczyć im, że nie istnieje. Co zrobić, aby nie były rozczarowane, gdy poznają prawdę? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Czy Święty Mikołaj istnieje?
Mnóstwo dzieci w wierzy w istnienie Świętego Mikołaja i to, że przynosi prezenty grzecznym i posłusznym maluchom. Jednak wraz z upływem czasu, dzieci zaczynają mieć wątpliwości i czują, że coś jest nie tak, jeśli chodzi o jego istnienie. Jak w takiej sytuacji powinni zachować się rodzice? Co mówić dzieciom?
Co mówić dzieciom o Świętym Mikołaju?
Dziecięca wiara w Świętego Mikołaja, zdaniem ekspertów pozwala im w magiczny i niezapomniany sposób przeżywać Boże Narodzenie. Psychologowie twierdzą, że rodzice nie powinni za szybko pozbawiać swoich pociech złudzeń i demaskować prawdy o Mikołaju. Zbyt wczesne uświadamianie małych dzieci i tłumaczenie im, że Mikołaj nie istnieje, jest niewskazane. Dopiero, gdy dzieci rosną, zaczynają mieć wątpliwości i zadawać pytania, rodzice nie powinni ich okłamywać i na siłę podtrzymywać historii o Mikołaju.
Kiedy dzieci przestają wierzyć w Świętego Mikołaja?
Około 5-6 roku życia, dziecięca fantazja zaczyna ustępować miejscu racjonalnemu podejściu do świata. Dzieci zaczynają mieć wtedy coraz więcej wątpliwości, są dociekliwe i zadają niewygodne dla rodziców pytania. To najlepszy moment na przeprowadzenie z nimi rozmowy o tym, czy Święty Mikołaj istnieje.
Jak wytłumaczyć dzieciom, że Mikołaj nie istnieje?
Rozmowa z dzieckiem o tym, że Święty Mikołaj nie istnieje, nie należy do łatwych zadań rodziców. Gdy u dzieci pojawia się coraz więcej wątpliwości dotyczących istnienia Mikołaja, nie należy podtrzymywać tej historii na siłę. Warto stopniowo ją modyfikować i przekształcić w piękną legendę.
Opowieść o Świętym Mikołaju
To dobry czas na przedstawienie prawdziwej historii o biskupie Świętym Mikołaju, jako postaci historycznej. Dzieciom można opowiedzieć o tym, że Mikołaj w ciągu jednej nocy nie daje rady dostarczyć prezentów wszystkim maluchom na świecie i jest to świąteczna opowieść. W roli swoich pomocników zgodnie ze zwyczajem wybiera rodziców, i to właśnie od nich dzieci otrzymują świąteczne prezenty.