500 plus i 300 plus - nadchodzą duże ułatwienia

Agnieszka

Dofinansowania

14.11.2022 13:41

500 plus i 300 plus - nadchodzą duże ułatwienia

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeszcze w tym miesiącu ma zamiar uruchomić mobilna aplikację, dzięki której świadczeniobiorcy zdobędą sporo ułatwień. Mowa między innymi i świadczeniach 300 plus i 500 plus. Jak teraz w praktyce będzie wyglądało składanie wniosków o wymienione świadczenia? Nadchodzi duże ułatwienie. 

Wnioski o uzyskanie świadczeń 500 plus i 300 plus

Obecnie osoby uprawnione mogą składać wnioski o świadczenia 500 plus i 300 plus drogą elektroniczną - poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej lub bankowość elektroniczną. Świadczenia te przysługują wszystkim osobom mającym dzieci, bez względu na wysokość dochodów w rodzinie oraz bez względu na ilość dzieci. 

Okazuje się, że już niebawem, bo jeszcze w listopadzie, ZUS uruchomi specjalną aplikację, która ułatwi składanie wniosków o świadczenia dla rodziny. 

Powstała aplikacja mZUS

Powstała aplikacja mZUS, poprzez którą już w listopadzie będzie można składać wnioski o świadczenie 500 plus oraz świadczenie 300 plus, czyli tak zwaną wyprawkę. 

 "W początkowym okresie funkcjonowania klienci będą mogli złożyć za jej pośrednictwem wnioski o świadczenie dobry start 300+ i o świadczenie wychowawcze 500+" - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Co ciekawe, w późniejszy etapie działania aplikacji, za jej pośrednictwem będzie można składać też wnioski o inne świadczenia, takie jak  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie do żłobków.

Aby mieć możliwość złożenia wniosku o wspomniane świadczenia, konieczne będzie posiadanie profilu PUE. Aplikację mZUS będzie trzeba pobrać za darmo z Google Play lub App Store.

"Aby aktywować aplikację klient musi połączyć ją ze swoim profilem PUE. Oznacza to, że bez posiadania profilu PUE klient nie będzie mógł skorzystać z aplikacji. Proces aktywacji i połączenia aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji" - instruował ZUS.