Niebezpieczny trend na TikToku! Dentyści załamani!

Martyna P.

Newsy

04.11.2022 10:23

Niebezpieczny trend na TikToku! Dentyści załamani!

TikTok jest popularną platformą wśród dzieci i nastolatków. Na portalu na bieżąco pojawiają się nowe filmiki zachęcające to podejmowania tzw. wyzwań. Pojawiają się także nowe trendy wśród młodzieży. Obecnie na topie są cukierki „łamiszczęki”. Dentyści są zaniepokojeni i apelują o niespożywanie słodyczy.

 

Moda na nagrywanie „niebezpiecznych trendów”

TikTok jest aplikacją do publikowania, wysyłania i oglądania materiałów wideo. Cieszy się sporą popularnością i można na niej znaleźć wiele ciekawych i inspirujących treści. Niestety niektóre z nich niosą za sobą tragiczne konsekwencje. Chodzi o niebezpieczną modę  „nagrywania trendów”.  

Jednym z takich trendów był Blackout Challenge, który polegał na podduszaniu się, aż do utraty przytomności. W konsekwencji tej „zabawy” życie straciło siedmioro dzieci.

Właściciele aplikacji usuwają treści niezgodne z regulaminem, jednak mimo wszystko dochodzi do rozpowszechniania niebezpiecznych wyzwań.

 

 

Moda na łamiszczęki

Jawbreaker to okrągły cukierek, który jest niezwykle twardy. Słodycze potocznie nazywane są łamiszczękami. Można je kupić w sklepach internetowych. Oferta jest bardzo bogata.

Na TikToku pojawił się trend właśnie w tymi cukierkami. Dzieci nagrywają filmiki, na których próbują rozgryźć łamiszczęki.

Twardość cukierków obrazują inne filmiki, na których użytkownicy próbują rozbić słodycz młotkiem albo poprzez rzucenie z dużej wysokości. Okazuje się, że rozkruszenie cukierka nie jest takie proste.

 

Dentyści apelują o rozwagę!

W związku z niebezpiecznym trendem do sprawy odnieśli się stomatolodzy, którzy są zaniepokojeni zjawiskiem.

Dentyści ostrzegają, że próby gryzienia cukierków tego typu mogą skończyć się uszkodzeniem i popękaniem szkliwa. Ubytki w szkliwie skutkują dużą nadwrażliwością. W ubytkach może dochodzić do rozwoju próchnicy.

W niektórych przypadkach może dojść do ukruszeń i złamań.

Stomatolodzy przestrzegają także, że poza mechanicznym uszkodzeniem szkliwa, czy zęba może zostać uszkodzony staw skroniowo-żuchwowy, który jest narzędziem żucia.

Jego nadwyrężenie może objawiać się uporczywymi bólami w okolicy szyi oraz głowy.

 

Zdjęcie TikTok: Niebezpieczny trend z popularnymi cukierkami! #1