E-paragony już niebawem na polskim rynku! Jak to będzie wyglądało w praktyce.

Justyna
Newsy
02.11.2022 21:29
E-paragony już niebawem na polskim rynku! Jak to będzie wyglądało w praktyce.

Ministerstwo Finansów przedstawiło kolejne szczegóły dotyczące systemu elektronicznych paragonów, jaki zostanie wdrożony na polskim rynku. Nadchodzi cyfrowa rewolucja.

Rewolucja w polskim handlu

Ministerstwo Finansów chce zrewolucjonizować oraz uprościć handel w Polsce, wprowadzając jesienią 2023 roku e-paragon. Cyfrowa alternatywa dla dokumentu potwierdzającego dokonanie zakupów będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców naszego kraju, za darmo i w formie otwartego standardu możliwego do zaimplementowania w kasach fiskalnych oraz aplikacjach firm trzecich.

Konsumenci na terenie Polski zyskają nową możliwość otrzymywania oraz przechowywania elektronicznych paragonów. Tego typu kopie mają znaczną przewagę nad papierowymi dokumentami wydawanymi przy kasach: nie zgubią się, są odporne na fizyczne zniszczenia oraz nie znika z nich tusz na skutek upływu czasu czy procesów chemicznych. Mówiąc krótko - będzie to paragon doskonały.

Zdjęcie Elektroniczne paragony już niebawem na polskim rynku! #1

Jak będzie wyglądać dystrybucja e-paragonów?

W celu otrzymania elektronicznego dokumentu, wystarczy by konsument podał własny, unikalny identyfikator wygenerowany w specjalnej aplikacji do e-paragonów.

Co ważne, nie będzie on powiązany z naszym nazwiskiem czy numerem telefonu, dzięki czemu nie nastąpi tutaj jakikolwiek konflikt z przepisami dotyczącymi RODO. Ten bezosobowy numer pozwoli przypisać paragon do naszej aplikacji.

Oficjalna aplikacja e-Paragony

Pod koniec 2021 roku Ministerstwo Finansów opublikowało oficjalną aplikację e-Paragony dla systemów Android (Google Play) oraz iOS (App Store). Na ten moment możliwości programu są bardzo skąpe i skupiają się wokół gromadzenia własnoręcznie wykonanych skanów oraz zdjęć własnych papierowych dokumentów.

W 2023 roku rządową aplikację czeka jednak prawdziwa rewolucja. To właśnie e-Paragony będą pierwszą platformą wykorzystującą nowy standard elektronicznych paragonów i to w niej otrzymamy wcześniej wspomniany unikalny identyfikator.

Zdjęcie Elektroniczne paragony już niebawem na polskim rynku! #2

Ministerstwo Finansów chce, aby rozwiązanie było tak otwarte, jak to tylko możliwe. Dlatego cały system elektronicznych paragonów będzie dystrybuowany w formie otwartego API +HUB e-paragony+, które do swoich środowisk będą mogli wdrożyć zarówno producenci kas fiskalnych, jak i deweloperzy innych aplikacji. W ten sposób e-Paragon otrzymamy np. zaraz po zakupach z aplikacją Zalando czy Żabka Jush, zyskując w ten sposób narzędzie do natychmiastowego importu dokumentów.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną