TVP zapowiada - nowe opłaty już wkrótce!

Justyna
Newsy
02.11.2022 20:30
TVP zapowiada - nowe opłaty już wkrótce!

Telewizja Polska ogłasza zmiany dotyczące abonamentu RTV. Koniec z produkcjami filmowymi za darmo i bez reklam. Za dostęp do niektórych filmów i seriali trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Czym jest Abonament RTV?

Abonament radiowo telewizyjny jest opłatą nałożoną w dniu 21.04.2005 na każdego posiadacza odbiornika telewizyjnego bądź radiofonicznego. Polacy mają obowiązek rejestracji takiego urządzenia i regularnego opłacania abonamentu RTV. Umożliwia on dostęp do treści produkowanych przez telewizje oraz radio publiczne.

Oferta TVP w ramach abonamentu

Telewizja Polska oferuje posiadaczom abonamentu RTV dostęp do popularnego serwisu streamingowego TVP VOD - za darmo i bez reklam. Jest to serwis internetowy, który został założony w 2010 r. Posiada on bogatą ofertę filmów i seriali wyprodukowanych w Polsce i zagranicą.

Na portalu jest dostępna tzw. „strefa ABO", która pozwala na oglądanie dostępnych treści bez reklam. Dodatkowo zweryfikowani użytkownicy mają możliwość obejrzenia przedpremierowych odcinków seriali produkcji TVP oraz brytyjskiego BBC.  Jednak, aby móc z niej skorzystać należyw serwisie podać swoje dane personale oraz numer abonenta, w celu weryfikacji czy rzeczywiście osoba uiszcza regularne opłaty.

Rejestracja w omawianej strefie ma jednak pewne ograniczenia. Według informacji z Wirtualnego Portalu użytkownicy, którzy opłacają abonament RTV za niektóre treści w serwisie będą musieli dodatkowo zapłacić. Na stronie TVP VOD w zakładce „Kinowe hity" znajdują się produkcję, których koszt obejrzenia wynosi od 5 do 17 zł.

Sposób na pozyskanie dodatkowych środków

Korzystanie z platformy streamingowej miało umożliwić weryfikację, ilu Polaków w rzeczywistości płaci abonament RTV. Treści oferowane przez TVP VOD miały również zachęcić rodaków do regularnego uiszczania opłat. Warto podkreślić, że Telewizja Polska pobiera pieniądze z funduszu państwa. Mimo to coraz liczniejsze produkcję filmowe na platformie są udostępniane wyłączniew przypadku dodatkowych opłat przez użytkowników.

Co ciekawe w innych krajach nadawcy publiczni nie pobierają opłat za udostępnianie swoich kanałów. Oznacza to, że TVP poszukuje sposobów na pozyskanie dodatkowych środków, jednocześnie próbując konkurować z obecnie licznymi na rynku serwisami streamingowymi. Najpopularniejsze z nich to Netflix, HBO MAX, Disney Plus oraz Amazon Prime. Kluczowe pytanie brzmi, czy oferta TVP będzie wystarczająco atrakcyjna, by odbiorcy chętnie wykupywali proponowane treści?

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną