Uwaga na oszustwo: "Na Dostawę DPD" na portalu OLX !!

Martyna P.
Newsy
11.10.2022 10:07
Uwaga na oszustwo: "Na Dostawę DPD" na portalu OLX !!

Skala oszust w sieci stale rośnie. Cyberprzestępcy stosują coraz nowsze, sprytne metody na wyłudzanie wrażliwych danych i pieniędzy. Dziś przybliżymy temat oszustwa związanego z portalem sprzedażowym OLX i firmą kurierską DPD. Metoda ta nadal pozbawia wielu Polaków oszczędności.

Z każdym rokiem wzrasta liczba incydentów związanych z kradzieżą danych osobowych oraz pieniędzy z kont bankowych. Paradoksalnie rozwój technologii i nowych metod płatności daje oszustom nowe możliwości. Cyberprzestępcy stają się coraz bardziej sprytni i bezwzględni w swoich działaniach. Stosują różne metody. Ostatnio bardzo popularne stały się oszustwa związane z zakupami przez Internet.

 

Zdjęcie Uwaga na oszustwo: "Na Dostawę DPD" na portalu OLX !! #1

Uwaga na oszustwa związane z Olx, WhatsApp i DPD!

O popularnej metodzie oszustwa związanego z platformą Olx oraz komunikatorem WhatsApp było już głośno. Nadal jednak wiele osób daje się oszukać i traci swoje oszczędności.

Dziś przybliżymy, jak wygląda ten nieuczciwy proceder i na co należy zwrócić uwagę, aby nie paść ofiarą cyberoszustów.

Proceder związany jest z wystawionym przedmiotem na platformie Olx. Oszust podszywa się pod kupca. Za pośrednictwem komunikatora WhatsApp przesyła wiadomość, że jest zdecydowany na kupno wystawionego przedmiotu. Informuje, że przyśle po niego kuriera DPD, który go zapakuje i odbierze.

Oszust przesyła link na komunikatorze i informuje, że wystarczy wpisać dane do przelewu. 

Informuje także, że dokonał płatności, którą sprzedawca otrzyma po kliknięciu w przesłany link.

Po naciśnięciu linku otwiera się strona bardzo zbliżona do strony portalu Olx. Widnieje na niej formularz do wypełnienia. Należy w nim wpisać dane karty oraz stan konta.

W kolejnym etapie przychodzi SMS z banku, zawierający kod do autoryzacji transakcji. Większość osób nie czyta go uważnie, tylko przepisuje kod do formularza.

W nadesłanym SMS-ie jest jednak informacja, że autoryzujemy dodanie karty do Google Pay lub Apple Pay.

W ten sposób oszuści mogą zapłacić kartą za pomocą aplikacji płatniczej. Mogą również wypłacić gotówkę w bankomacie.

 

Portal OLX i DPD apelują o czujność!

W związku z dużą skalą oszust, portal sprzedażowy OLX ora firma kurierska DPD, opublikowały ostrzeżenia.

Informują, ze stworzone przez oszustów strony do złudzenia przypominają stronę systemu płatności lub systemu wysyłkowego DPD.

 

„W usłudze Przesyłki OLX nie prosimy Cię o dane Twojej karty bankowej (np. jej numer czy kod CVC/CVV) ani o dane logowania do bankowości internetowej!” – czytamy w komunikacie OLX.

Najważniejszym elementem jest uważne czytanie i weryfikowanie informacji. Należy zwracać uwagę na to, co autoryzujemy. Warto zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa banku, z którego usług korzystamy.

Ważne jest, aby rozliczać się tylko i wyłącznie przed dany portal. Każde przekierowanie na inny portal czy komunikator powinno wzbudzić nasze podejrzenia.

Nasze podejrzenia może wzbudzić też styl napisanych informacji. Dane takie często zawierają błędy gramatyczne czy ortograficzne, mogą być niespójne.  

Policja apeluje, aby zawsze sprawdzać, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje należy sprawdzać, czy zawiera on polskie znaki.

Należy pamiętać, aby nie otwierać podejrzanych linków i nie wpisywać nigdzie swoich danych karty!

Przed potwierdzeniem operacji zawsze trzeba sprawdzać, czy zgadza się numer konta odbiorcy oraz kwota, jaką chcemy przelać. 

Więcej wskazówek znajdziecie na Blogu OLX. Poczytajcie TUTAJ

Poradnik DPD znajdziecie TUTAJ

Zdjęcie Uwaga na oszustwo: "Na Dostawę DPD" na portalu OLX !! #2

źródło: dpd.com/Artykuł: "Uwaga - nowa metoda oszustów - na dostawę DPD na OLX". 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną