Rząd pomoże Polakom znaleźć tańszy węgiel? Powstał specjalny portal!

Agnieszka

Newsy

28.09.2022 12:14

Rząd pomoże Polakom znaleźć tańszy węgiel? Powstał specjalny portal!

Większość z was zapewne nie raz spotkała się z porównywarkami cen w internecie. Na tej samej zasadzie ma działać portal stworzony na zlecenie rządzących - cieplo.gov.pl. Dzięki niemu obywatele mają mieć możliwość łatwiejszego znalezienia jak najtańszego węgla. Jak będzie działał taki portal?

Rząd pomoże Polakom znaleźć tańszy węgiel?

Celem stworzenia portalu cieplo.gov.pl jest umożliwienie porównania cen węgla oferowanego przez różnych sprzedawców. Już od 26 września portal jest dostępny dla przedsiębiorców, którzy znajdują się na oficjalnej liście „Pośredniczących Podmiotów Węglowych”. 

Zarejestrowani tam przedsiębiorcy podają ceny, a obywatele wybierają, który węgiel chcą kupić. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorcy z będący na liście „Pośredniczących Podmiotów Węglowych” są zobowiązani do rejestracji na tym portalu. 

Obowiązek rejestracji na portalu cieplo.gov.pl wynika z przepisów ustawy z dn. 15 września 2022 o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. z 2022 r. poz. 1967).

Założeniem portalu jest możliwość wybranie węgla po konkurencyjnej cenie, ale także zmniejsza ryzyko padnięcia ofiarą naciągaczy i oszustów. Kancelaria premiera zapewnia bowiem, że na portalu zarejestrowani będą jedynie sprawdzeni dostawcy. 

“Porównywarka cen węgla jest świetnym narzędziem promocyjnym dla sprzedawców. Pozwoli dotrzeć do dużej ilości klientów oraz wpłynie na rozpoznawalność przedsiębiorcy w regionie. Pozycjonowanie przedsiębiorstw w porównywarce wpłynie na pozytywny odbiór przez klienta i wzbudzi zaufanie do sprzedawcy, który w jasny sposób komunikuje swoje konkurencyjne ceny” - przekonują rządzący.

Jak będzie działał portal?

Użytkowanie portalu będzie darmowe. 

Wyszukiwanie w porównywarce będzie możliwe po następujących kryteriach:

  • województwo
  • powiat
  • rodzaj węgla
  • nazwa węgla
  • cena węgla za tonę – od najniższej do najwyższej.

Klienci nie będą musieli się rejestrować na portalu. 

Ważne: przez porównywarkę cieplo.gov.pl nie będzie można dokonać zakupu węgla! Portal umożliwia jedynie porównanie cen i znalezienie kontaktu do wybranego dostawcy.