Jakie uczucia towarzyszą trzeźwemu alkoholikowi?

Justyna

Zdrowie

04.09.2022 21:23

Jakie uczucia towarzyszą trzeźwemu alkoholikowi?

Osoba, która podjęła decyzję o leczeniu i odstawieniu alkoholu może odczuwać wiele skutków ubocznych. Co zatem czuje alkoholik, który już nie pije?

Trudna walka z nałogiem

Alkoholizm to wyjątkowo ciężka choroba, która dotyka milionów ludzi na całym świecie. Osoba, która nie ma problemu z alkoholem zazwyczaj nie wie, jak ciężki jest to nałóg. Chęć picia jest naprawdę silna, jednak nie wszyscy dopuszczają do siebie myśli, że są już uzależnieni. Osoby, które w końcu pogodzą się z tym faktem i świadomie będą chciały się leczyć, muszą zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to droga prosta, jednak zdecydowanie warto pożegnać się z nałogiem.

Psychika alkoholika w trakcie terapii szczególnie w początkowym jej okresie jest w bardzo kiepskiej kondycji. Taki stan utrzymuje się zazwyczaj przez pierwsze 15 dni od odstawienia alkoholu, gdy trzeźwy alkoholik jest rozdrażniony i zagubiony. Wraz z postępem leczenia i upływem czasu niepokój znika, a uzależniony zaczyna się cieszyć małymi sukcesami.

Zdjęcie Jakie uczucia towarzyszą trzeźwemu alkoholikowi? #1

Co po odstawieniu alkoholu?

Organizm alkoholika przyzwyczajony jest do otrzymywania głównego składnika alkoholu - etanolu. Gdy osoba uzależniona nie pije, już w ciągu pierwszych 24-48 godzin może doświadczyć objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA) zwanego również Zespołem Odstawiennym. Należeć do nich mogą:

  • wymioty
  • bole głowy
  • wysokie ciśnienie
  • znaczące pogorszenie samopoczucia
  • lęk
  • niepokój
  • drżenie rak

Inne objawy odstawienia

Nie tylko wyżej wymienione objawy mogą towarzyszyć osobie, która odstawiła alkohol. Niestety w niektórych przypadkach uzależnieni doświadczają także objawów powikłanego alkoholowego zespołu abstynencyjnego, do których należą: halucynacje, omamy, drgawki, a także psychozy.

Warto mieć jednak na uwadze, że alkoholicy, którzy nie piją przez wiele lat, także odczuwają pewne objawy tzw. głód alkoholowy. Należą do nich między innymi myśli o spożyciu alkoholu, wahania nastrojów, niepokój, lęk czy gniew, nazywany przewlekłym zespół abstynencyjnym.

Zdjęcie Jakie uczucia towarzyszą trzeźwemu alkoholikowi? #2

Ważne jest oparcie w innych

Podczas ostawiania alkoholu wielu uzależnionych nie radzi sobie z towarzyszącymi im objawami. Jednocześnie zdają sobie sprawę z tego, że już niewielka ilość etanolu uśmierzy wszelkie niedogodności i sięgają po butelkę. Dlatego tak ważne jest, aby osoby, które są w trakcie leczenia, miały oparcie w innych.

Wytrwanie w abstynencji jest niezwykle trudne, jednak jak najbardziej możliwe. Pomagają przy tym między innymi mytingi AA, wsparcie osób bliskich oraz specjalistyczne terapie.