Czy zdradę da się wybaczyć? Ile potrzeba na to czasu?

Martyna P.

Związki

05.09.2022 11:56

Czy zdradę da się wybaczyć? Ile potrzeba na to czasu?

Zdrada małżeńska jest dla wielu osób niewybaczalna. Zdarza się jednak, że niektóre osoby wybaczają i dają drugą szansę parterowi/partnerce. Kryzys może przeminąć i umocnić związek lub doprowadzić do całkowitego rozpadu.

Zdrada najczęściej kojarzy nam się z wymiarem seksualnym. Może jednak dotyczyć także sfery emocjonalnej i psychicznej. Zdradzamy partnerów życiowych, małżonków, ale także przyjaciół, czy bliskich. Niewątpliwie każda zdrada niszczy zaufanie i każda z nich jest niezwykle bolesna. Czy zdradę da się wybaczyć? Ile potrzeba na to czasu?

 

Zdjęcie Zdrada w małżeństwie: Czy można ją wybaczyć? Czy może być punktem zwrotnym? #1

Czy można wybaczyć zdradę?

Kwestia zdrady małżeńskiej jest bardzo delikatna i osobista. Każdy z nas podchodzi do tego tematu na swój sposób.

Psychologowie i terapeuci podkreślają jednak, że każdy kryzys można przetrwać. Podstawą jest gotowość i chęć do szczerego przebaczenia. To na tej bazie można budować mocniejsze więzy. Należy podkreślić jednak, że wybaczenie nie oznacza akceptacji, tego co się stało.

Zdrada nie musi być zakończeniem małżeństwa – może być punktem zwrotnym w relacji.

 

Ile czasu potrzeba na wybaczenie zdrady?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każdy człowiek ma inną wrażliwość i kieruje się różnymi wartościami i normami.

Stuprocentowe przebaczenie może nastąpić po kilku tygodniach, a nawet latach. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Każdy przepracowuje zdradę i wybacza w swoim własnym tempie. Nie można tego procesu sztucznie przyśpieszać, nikogo ponaglać. Czasem przydatna może okazać się psychoterapia, która pozwoli zrozumieć pewne mechanizmy.

Niektórzy z nas nie potrafią wybaczyć przez całe życie i zdrada prowadzi do bezpowrotnego rozstania. Nie dają drugiej szansy, wiedząc ile poświęceń i pracy wymaga odbudowywanie zaufania. Po zdradzie rozpada się ich świat, ale także tracą poczucie własnej wartości. Czują niechęć do nawiązywania kontaktów.

Należy pokreślić, że nawet jeśli małżeństwo się rozpada, to warto wybaczyć. Będzie mieć to wówczas formę oczyszczającą. Da także możliwość zamknięcia przeszłości i spojrzenia w przyszłość.

Inni przechodzą przez wiele etapów emocjonalnych, zanim wybaczą – przez płacz, złość, nienawiść, smutek. U niektórych osób może nawet pojawić się chęć ukarania drugiej połówki. Na pewno czas ten trzeba wykorzystać na umacnianie związku, a nie rozdrapywanie ran. Jest to okres na wykonanie rachunku sumienia i znalezienia przyczyn.

W okresie tym musi starać się osoba, która zdradziła, ale także ta zraniona. Osoba, która dopuściła się zdrady, musi udowodnić, że pracuje nad sobą, że się stara. Natomiast osoba zdradzona musi wykonać olbrzymią pracę, jaką jest odbudowa zaufania.

Zdjęcie Zdrada w małżeństwie: Czy można ją wybaczyć? Czy może być punktem zwrotnym? #2