Zdrada zawsze wywołuje mnóstwo negatywnych emocji. Zwykle prowadzi do rozpadu relacji, choć zdarza się, że stanowi katalizator pozytywnych zmian. Czy kobiety i mężczyźni podchodzą do niej tak samo? Którą zdradę łatwiej wybaczyć: jednorazowy wybryk czy dłuższy romans?
Różny punkt widzenia
Badacze z Norwegii postanowili sprawdzić, jaki rodzaj zdrady: fizyczna czy emocjonalna bardziej rani partnera. Ankietowani zgodnie przyznają, że jakikolwiek rodzaj zdrady w związku jest niewłaściwy i bardzo trudno ją wybaczyć.
Okazuje się, że mężczyźni postrzegają poważniej zdradę fizyczną i dużo bardziej przeżywają niewierność swojej partnerki. Z kolei kobiety uważają zdradę emocjonalną za bardziej niebezpieczną i zagrażającą ich związkowi. Warto pamiętać jednak, że w rzeczywistości reakcja na zdradę partnera to kwestia bardzo indywidualna.
Czy można odbudować związek po zdradzie?
Choć trudno jednoznacznie określić, który rodzaj zdrady jest gorszy, jedno jest pewne: odbudowanie relacji w takiej sytuacji jest niezwykle trudnym zadaniem. Jeśli postanowimy jednak podjąć ten wysiłek, warto wówczas zacząć od poniższych wskazówek.
Po pierwsze wybaczenie
Niezbędnym krokiem do uratowania związku po zdradzie jest wybaczenie. W tym celu trzeba zacząć od przeprosin, bez których nie sposób iść dalej.
Trudne emocje to coś, co na pewno się pojawi. Należy je zaakceptować, ponieważ tylko zrozumienie cierpienia i bólu, pomoże się z tym zmierzyć. Trzeba również liczyć się z tym, że nie od razu pozbędziemy się negatywnych myśli. Proces wybaczania może trwać przez długi czas.
Kluczowe rozmowy
Najważniejsze w przepracowaniu problemu są szczere rozmowy z partnerem na temat uczuć i emocji. Rozmowa z drugą osobą o tym, jaki wpływ miała niewierność na związek, pomoże wspólnie uporać się z sytuacją. Bardzo ważne, by w jej wyniku wyciągnąć wnioski z popełnionego błędu. To pozwoli skupić się na wspólnej przyszłości.
Trzeba dać sobie czas
Czas jest najważniejszy w procesie odbudowy zaufania do drugiej osobie. Ponadto musi mu towarzyszyć wiele pracy i wysiłku. Kluczowe jest, by niczego nie przyspieszać. To od osoby zdradzonej zależy, jak długo potrwa jej smutek, żal i gniew. Ma prawo się złościć, płakać i dopytywać.
Z kolei osoba, która dopuściła się zdrady, musi uzbroić się w cierpliwość i pracować nad tym, żeby odbudować zaufanie partnera.