6 pytań, które należy sobie zadać zanim wybaczysz zdradę!

Patrycja
Związki
30.11.2022 23:01
6 pytań, które należy sobie zadać zanim wybaczysz zdradę!

Odkrycie zdrady to jedno z najboleśniejszych emocjonalnych doświadczeń w związku. Wybaczenie zdrady to z kolei najcięższa do udźwignięcia rzecz na jaką możemy się zdobyć. Zanim jednak zdecydujemy się pracować nad wybaczeniem, zadajmy sobie kilka pytań, które pomogą nam ocenić czy warto pochylić się nad daną relacją.

 

Niewierność partnera czy też partnerki to bardzo delikatny temat. Nikt z nas nie chce znaleźć się w sytuacji, która wywołuje tak skrajne emocje. Jeśli problem zdrady dotyczy Ciebie, przeczytaj poniższe pytania i sumiennie sobie na nie odpowiedz. Chociaż decyzja, którą będziesz musiała podjąć, jest niełatwa, to pewne pojawiające się w takich sytuacjach schematy mogą Ci pomóc zdecydować czy ratować relację czy ją sobie odpuścić.

Zdjęcie Zadaj sobie te pytania zanim wybaczysz zdradę! #1

 

Czy ta oznaka niewierności to jedyna zdrada na jaką się zdobył?

Pierwszą i jedyną zdradę zawsze łatwiej wybaczyć. Jeśli natomiast nie masz pewności co do tego czy to jeden wyskok czy skoków w bok było więcej, to przed Tobą ciężki orzech do zgryzienia. My jednak podejrzewamy, że ktoś, kto zdradza notorycznie, raczej się nie zmieni.

Czy żałuje tego co zrobił?

Jeśli partner zrozumiał swój błąd i szczerze go żałuje, odrobinę łatwiej przyjdzie Ci zacząć proces przebaczania. Kiedy jednak myśli co się stało to się nie odstanie i nie wykazuje skruchy to może być dla Ciebie sygnałem że tak poważny temat dla niego poważny nie jest.

Zdjęcie Zadaj sobie te pytania zanim wybaczysz zdradę! #2

Czy jest zdecydowany pracować nad waszą relacją?

Jeśli zdecydujesz się spróbować wybaczyć partnerowi zdradę, to zarówno Ty, jak i on będziecie musieli pracować nad waszym związkiem. W momencie, kiedy to Ty sama zostajesz z problemem, może być Ci zdecydowanie ciężej iść przez życie razem z nim. Nie tylko Ty masz ciężki orzech do zgryzienia po takim wybryku, powinniście wszystko przeżywać razem, razem to przezwyciężyć i razem budować przyszłą relację.

Czy powrót do niego nie odbije się na Twoim zdrowiu psychicznym bardziej niż przerwanie relacji?

Pomyśl o tym czy pomimo szczerych chęci wybaczenia zdrady, jesteś na tyle silna psychicznie, by ją udźwignąć. Czasami wybaczenie zdrady po prostu nie jest nam dane, a życie z niewiernym partnerem będzie dla Ciebie większym wysiłkiem emocjonalnym niż zakończenie tej relacji.

Czy będziesz w stanie z tym żyć?

To poniekąd wiąże się powyższym pytaniem. Zastanów się, czy naprawdę potrafisz wybaczyć. Nie znaczy to, że zapomnisz, ale że pogodzisz się z faktem i będziesz w stanie odbudować relacje nie chowając urazy i żyjąc żalem. Nawet najszczerzej próby naprawy związku czasami kończą się niepowodzeniem.

Zdjęcie Zadaj sobie te pytania zanim wybaczysz zdradę! #3

Czy to zdrada którą możesz wybaczyć?

Każda zdrada ma inny kaliber, inną rangę i zbiera inne żniwo. Każda zdrada jest zła i nie w porządku wobec Ciebie, jeśli zdecydowaliście się żyć tylko we dwoje. Natomiast każda może mieć inne konsekwencje i budzić różne emocje. Zastanów się czy jesteś w stanie wybaczyć tylko buziaka, a może flirt, a może wybaczysz nawet przygodny seks? A co ze zdradą emocjonalną? Czy jest dla Ciebie porównywalna z jednorazowym skokiem w bok po alkoholu? Wszystko zależy od Ciebie i od tego ile jesteś w stanie udźwignąć.

Czy jest to osoba, która zasługuje na drugą szansę?

To najważniejsze pytanie. Na nie musisz odpowiedzieć najszczerzej. Tylko uczciwa i przemyślana odpowiedź na to pytanie ma sens. Czy to osoba, która zasługuje na Ciebie, na Twój czas, na Twoje emocje i zaangażowanie. Czy to ktoś z kim chcesz budować przyszłość, „Twój człowiek”? Jeśli znasz odpowiedź na to pytanie, najprawdopodobniej już wiesz co zrobić ;)

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną