15. emerytura w 2023 roku? Jest zapowiedź prezydenta

Agnieszka
Newsy
02.09.2022 10:32
15. emerytura w 2023 roku? Jest zapowiedź prezydenta

Trzynasta i czternasta emerytura zagościły w naszym kraju na stałe. Decyzję o utrzymaniu “czternastki” na stałe rząd podjął w tym roku. Miała być ona bowiem wypłacana jednorazowo. Teraz natomiast coraz częściej w mediach pojawiają się wypowiedzi rządzących sugerujące, że seniorzy od przyszłego roku będą otrzymywać także piętnastą emeryturę. Na ten temat wypowiedział się też prezydent Andrzej Duda.

15. emerytura od przyszłego roku?

Każdy z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno żyje się emerytom w naszym kraju. W związku z tym rząd wprowadził między innymi 13. i 14. emeryturę. “Trzynastka” od dawna wpisana jest w stałe wynagrodzenie dla emerytów. “Czternastka” początkowo miała być wypłacona jedynie w 2021 roku. Jednak z powodu wysokiej inflacji postanowiono wypłacić świadczenie także w 2022 roku. Z obietnic rządu wynika jednak, że również 14. emerytura zostanie z nami na stałe. 

Teraz rozważany jest także pomysł wprowadzenia 15. emerytury. Krytycy obecnej władzy nie mają jednak wątpliwości, że jest to zabieg mający zagwarantować PiS większą ilość głosów od osób starszych w wyborach. 

Andrzej Duda komentuje pomysł 15. emerytury 

Jak donosi Wyborcza.biz, “piętnastka” miałaby zostać wprowadzona od początku przyszłego roku. Prawdopodobnie, jeśli do tego dojdzie, będzie to jednorazowe świadczenie wypłacane emerytom. Głos w tej sprawie zabrał też prezydent Andrzej Duda. Stwierdził, że jeżeli będzie taka konieczność, rząd wprowadzi 15. emeryturę. 

- Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował. Szereg tych działań, o których mówimy, jest przeze mnie omawiany – zapowiedział Duda.  

 Z obliczeń ekspertów wynika, że piętnasta emerytura będzie słono kosztować budżet państwa. Dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego, policzył dla Wyborczej.biz, że łączny koszt wypłat trzech dodatkowych świadczeń oraz przeprowadzenia waloryzacji w zapowiedzianej wysokości to koszt ponad 70 mld zł. 

 

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną