Reparacje wojenne. Jakiej kwoty Polska domaga się od Niemiec?

Justyna

Newsy

01.09.2022 21:47

Reparacje wojenne. Jakiej kwoty Polska domaga się od Niemiec?

W Warszawie przedstawiono raport na temat reparacji za straty wojenne poniesione przez Polskę w wyniku niemieckiej agresji w II wojnie światowej.

Prezentacja raportu

Na Zamku Królewskim odbyła się prezentacja dotycząca raportu o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Raport zaprezentował poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS) przewodniczący rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego.

W prezentacji wzięli udział też m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz ministrowie i przedstawiciele parlamentu.

Raport składa się z trzech tomów. Pierwszy jest opracowaniem, w którym została podjęta próba opisu i oszacowania strat materialnych i niematerialnych, jakie poniosła Polska podczas II wojny światowej, drugi zawiera dokumentację fotograficzną, a trzeci listę miejsc zbrodni.

Szacowanie strat

Raport został przygotowany przez Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Nad raportem pracowało ok. 30 naukowców - historyków, ekonomistów, rzeczoznawców majątkowych - oraz 10 recenzentów.

Ogólna kwota strat Polski w czasie II wojny światowej poniesionych w wyniku niemieckiej agresji to 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł.

Co na ten temat myślą Polacy?

Z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że 47,2 proc. Polaków uważa podnoszenie tematu reparacji wojennych od Niemiec za słuszne, przy czym 86 proc. z nich to zwolennicy obozu rządzącego.  

Tylko co piąty Polak uważa, że jest szansa na wyegzekwowanie odszkodowań za straty.

Odpowiedź Niemców

Opublikowany przez Polskę raport skomentował rzecznik niemieckiego MSZ:

Stanowisko niemieckiego rządu nie uległo zmianie, sprawa reparacji została zamknięta. Polska już dawno, bo w 1953 roku, zrzekła się dalszych reparacji i kilkakrotnie potwierdzała to zrzeczenie. To podstawa obowiązującego obecnie porządku europejskiego. Niemcy ponoszą odpowiedzialność polityczną i moralną za II wojnę światową”.

Także niemieckie media przekazują w czwartek, że rząd federalny uważa kwestię reparacji dla Polski za prawnie i politycznie zamkniętą podczas konferencji dwa plus cztery z 1990 roku.