Zakaz korzystania z plastikowych jednorazówek już w 2023 roku?!

Justyna

Newsy

23.08.2022 21:02

Zakaz korzystania z plastikowych jednorazówek już w 2023 roku?!

Od 2023 roku w polskiej sprzedaży nie ma być już plastikowych jednorazówek. Niestety nadal nie wiadomo, czym miałyby być one zastąpione oraz kiedy dokładnie zniknąć.

Próby redukcji plastiku

Unia Europejska planuje w najbliższych latach przeprowadzić znaczną redukcję plastiku, jaki produkujemy. Nie jest to jednak zadanie łatwe, bowiem ten materiał praktycznie opanował nasz świat. Na szczęście już dziś można przeczytać o wielu alternatywach dla plastiku, a coraz częściej także z nich skorzystać. Słoma, papier, drewno czy szkło to naturalne produkty, które w większości przypadków będą mogły zastąpić plastikowe opakowania.

Zdjęcie Zakaz korzystania z plastikowych jednorazówek już w 2023 roku?! #1

Walka z ogromem śmieci z tworzyw sztucznych ma polegać, w swojej pierwszej fazie, na zakazie stosowania jednorazowych plastikowych:

  • sztućców,
  • mieszadełek,
  • talerzy,
  • słomek,
  • patyczków do balonów,
  • patyczków kosmetycznych,
  • pojemników na żywność,
  • kubków do napojów, w tym styropianowych.

Niejasna sytuacja prawna

Dyrektywa wprowadzająca zakaz stosowania wyżej wymienionych przedmiotów została ogłoszona przez Komisję Europejską w 2019 roku. Państwa członkowskie dostały wtedy dwa lata na wprowadzenie jej w życie, jednak sporo z nich wciąż tego nie zrobiła albo zrobiła to w ograniczonej formie.

W Polsce zakaz plastikowych jednorazówek ma obowiązywać już w 2023 roku. Wciąż nie wiadomo jednak, jak ma brzmieć ustawa. Teoretycznie ma się to zmienić już niedługo, bowiem według wielu zapowiedzi, rząd Prawa i Sprawiedliwości zobowiązał się do wprowadzenia przepisów zgodnych z dyrektywą od 2023 roku.

Sytuacja innych państw Europy

Wiele państw europejskich już w całości przeniosło przepisy z dyrektywy do swoich systemów prawnych. Oprócz zakazu stosowania niektórych plastikowych przedmiotów, przepisy te wprowadzają wiele innych zasad. Jedną z nich jest  nakaz, by plastikowe butelki składały się z minimum 25% plastiku z recyklingu. Obowiązkowa ma być też selektywna zbiórka butelek, dzięki której do ponownego wykorzystania ma trafiać 90% wyprodukowanych opakowań tego typu.

Zdjęcie Zakaz korzystania z plastikowych jednorazówek już w 2023 roku?! #2

Zwłaszcza Francja jest pod tym względem bardzo rygorystyczna. Oprócz wspominanych powyżej rozwiązań wprowadzono tam między innymi zakaz stosowania plastikowych opakowań na wiele owoców i warzyw, a od 2026 roku ma on zostać rozszerzony na wszystkie produkty tego typu.