Podwyżki za wodę? Ustalanie nowych cen od 1 września

Agnieszka

Newsy

10.08.2022 9:00

Podwyżki za wodę? Ustalanie nowych cen od 1 września

Już 1 września będzie miało miejsce ustalenie nowych cen za wodę i ścieki. Ponowny proces taryfikacji ma potrwać do końca 2022 roku. Wody Polskie oraz Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" wydały w tej sprawie komunikat, a także zwróciły się w tej sprawie do wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka.

Trudna sytuacja branży

Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" zwróciła się do wiceministra infrastruktury o uruchomienia nowego procesu weryfikacji i zatwierdzania taryf przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnych. Wszystko ze względu na trudną sytuację finansową branży związaną z inflacją w Polsce.

Minister Marek Gróbarczyk rozpatrzył tę prośbę i zdecydował, że ponowna taryfikacja powinna mieć miejsce. Okazuje się więc, że już od 1 września rozpocznie się proces ponownego ustalenia cen za wodę oraz ścieki.

"Minister Marek Gróbarczyk przychylił się pozytywnie do prośby wystosowanej przez Izbę Gospodarczą 'Wodociągi Polskie', reprezentującą przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Wody Polskie od 1 września rozpoczną ponowny proces taryfikacji, czyli ustalania cen za wodę i ścieki. Odbędzie się on w trybie szczególnym - art. 24j ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków" - poinformowano.

Artykuł 24j ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków umożliwia, w szczególnych przypadkach, ponowne ustalenie cen w trakcie obowiązującej taryfy. Może mieć to miejsce szczególnie w przypadku zmian ekonomicznych, czyli tego, z czym branża ma do czynienia obecnie. 

Proces ustalania cen będzie odbywał się w trybie pilnym. W związku z tym szef Wód Polskich zachęca przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne do dokładnego formułowania wniosków i podkreśla, że nie będzie akceptować każdego wniosku, jeśli nie będą spełnione warunki określone w ustawie.

"Podkreślam, że proces odbywa się w trybie szczególnym 24j, dlatego przedsiębiorstwa będą musiały przyłożyć wielką wagę do właściwego skonstruowania wniosków. Tak, by nie zawierały one błędów formalnych. To, że wznawiamy proces, nie oznacza też, że będziemy ślepo akceptować wszystkie propozycje. Będziemy dokładnie analizować wszystkie czynniki. Szczególnie fakt wypłacania przez przedsiębiorstwa wod.-kan. dywidend samorządom, co miało wcześniej miejsce" - powiedział cytowany w komunikacie Przemysław Daca, szef Wód Polskich. 

Można się więc spodziewać, że od końca 2022 roku (tyle będzie trwało ustalenie nowych cen) ceny za wodę i ścieki wzrosną.