Zaskakujące wieści z rynku motoryzacyjnego: czy rewolucja zostanie opóźniona?

Agnieszka
Newsy
20.09.2023 10:44
Zaskakujące wieści z rynku motoryzacyjnego: czy rewolucja zostanie opóźniona?

W ciągu najbliższych dni premier Wielkiej Brytanii ma wygłosić przemówienie dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wszystko wskazuje na to, że część planowanych zmian zostanie odsunięta w czasie. Mowa głównie o opóźnieniu wejścia w życie zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi.

Zakaz sprzedaży nowych samochodów benzynowych opóźniony o 5 lat?

Jak donosi portal internetowy BBC, w najbliższych dniach ma dojść do przemówienia premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka. Temat przemówienia ma być między innymi redukcja emisji gazów cieplarnianych.

Brytyjskie media donoszą, że premier najprawdopodobniej ogłosi opóźnienie wejścia w życie zakazu sprzedawania nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi.

Pierwotnie zakaz ten miał wejść w życie w 2030 roku. Według źródeł stacji BBC termin ten ma zostać przesunięty na 2035 rok.

Ponadto zakaz dotyczący kotłów na olej, który miał wejść w życie w 2026 roku, mógłby zostać opóźniony do 2035 roku, przy czym tylko 80% takich kotłów miałoby zostać wycofanych do tego czasu.

W spekulacjach BBC zaznaczono jednak, że brytyjski rząd nie będzie wycofywał się ze swojego głównego celu, czyli osiągnięcia zerowej emisyjności netto gazów cieplarnianych do 2050 roku. Cel ten podpisany został w 2019 roku. 

Rzecznik brytyjskiego rządu zabrał głos

Sprawę skomentował rzecznik rządu Wielkiej Brytanii przesłał do agencji Reuters zapewnienie, że brytyjski rząd pozostaje "wierny swoim zobowiązaniom dotyczącym zerowej emisji netto, a Wielka Brytania ograniczyła emisje szybciej niż jakikolwiek inny kraj G7".

Dodał, że "nasze podejście zawsze będzie pragmatyczne i zapewni, że koszty nie zostaną przeniesione na ciężko pracujące rodziny" - powiedział brytyjski rzecznik rządu. 

W swojej wypowiedzi zaznaczył też, że rząd nie ma zamiaru komentować powstałych w mediach spekulacji. 

Zakaz sprzedaży aut spalinowych w Unii Europejskiej

W marcu 2023 roku Rada Europy oficjalnie przyjęła rozporządzenie, według którego po 2035 roku w Unii Europejskiej zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży samochodów spalinowych i emitujących dwutlenek węgla, wyłączając z tego auta napędzane e-paliwami.

Jak na razie żadnych zmian dotyczących tego terminu nie ogłoszono. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną