Shakira trafi do więzienia?!

Justyna
Newsy
29.07.2022 19:00
Shakira trafi do więzienia?!

Kolumbijska gwiazda muzyki pop Shakira została oskarżona o oszustwa przez hiszpański fiskus. Prokuratorzy zapowiedzieli, że zwrócą się do sądu o skazanie piosenkarki na karę więzienia.

Problemy w życiu Shakiry

Skutki niedawnego rozstania z Gerardem Pique to nie jedyne nieprzyjemności, z jakimi zmuszona jest mierzyć się aktualnie Kolumbijka. Shakira boryka się dodatkowo z zarzutami o niepłacenie podatku dochodowego w Hiszpanii w latach 2012-2014. Sprawa dotyczy kwoty 14,5 miliona euro i ciągnie się już od paru lat.

Sednem sporu jest kwestia zamieszkania artystki, która twierdzi, że w omawianym okresie nie mieszkała w ojczyźnie byłego partnera. Jednak prokuratorzy w Barcelonie wskazali, że spędzała ponad połowę każdego roku - w latach 2012-2014 - w Katalonii. Zgodnie zaś z tamtejszym prawem, jeśli pobyt w Hiszpanii jest dłuższy niż 183 dni w ciągu roku, dochody powinny być opodatkowane w tym kraju.

Prokuratura domaga się surowej kary

W lipcu zeszłego roku ze względu na zgromadzenie wystarczających dowodów zamknięto śledztwo dotyczące uchybień gwiazdy.  Wówczas w akcie oskarżenia zawarto sześć zarzutów przeciwko Shakirze.

Wciąż ciąży na niej jednak zarzut uchylania się od płacenia podatków. Piosenkarka odrzuciła w tym tygodniu ugodę w tej sprawie oferowaną przez prokuraturę, decydując się na proces. Prokuratorzy w związku z tym zapowiedzieli, że będą domagać się dla niej ośmiu lat pozbawienia wolności i grzywny w wysokości 23 milionów euro.

„Nienaganne działania w sprawach podatkowych”

Głos w sprawie tych rewelacji zdążył już zabrać zespół prasowy gwiazdy:

Działania Shakiry w sprawach podatkowych zawsze były nienaganne we wszystkich krajach, w których musiała płacić podatki. Gwiazda zawsze skrupulatnie przestrzegała zaleceń najlepszych specjalistów”.

Przekazano również, że zapłaciła podatki, które według prokuratorów jest winna Hiszpanii, łącznie z trzema milionami euro odsetek.

Kłopoty podatkowe gwiazd

Shakira nie jest jedyną znaną osobą, która ma problemy z hiszpańskim fiskusem. Doświadczyli ich między innymi Cristiano Ronaldo i Leo Messi.

Natomiast w październiku przed hiszpańskim sądem stanie brazylijski piłkarz Neymar, który w przeszłości reprezentował barwy Barcelony. Chodzi o proces dotyczący domniemanych nieprawidłowości przy jego transferze z FC Santos w 2013 roku.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną