Elon Musk wycofał się z kupna Twittera! Pozew trafił do sądu.

Martyna P.
Newsy
13.07.2022 8:04
Elon Musk wycofał się z kupna Twittera! Pozew trafił do sądu. źródło okładki: Autorstwa Duncan.Hull - Debbie Rowe, Photographer, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/ind

Twitter wystosował pozew wobec Elona Muska, który wycofał się z umowy kupna platformy społecznościowej. Firma domaga się sfinalizowania transakcji. Jaki był powód tak nagłej zmiany decyzji? Elon Musk odpowiada…

 

Twitter

Twitter to serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania. Został uruchomiony 21 marca 2006 roku.

Twitter jest chętnie wykorzystywany przez osoby publiczne, w tym m.in. przez polityków, dyplomatów, publicystów i dziennikarzy. S

woje profile na Twitterze mają także gazety, czasopisma, instytucje państwowe, przedsiębiorstwa i celebryci. 

Zarejestrowany użytkownik może wysyłać i odczytywać krótkie wiadomości tekstowe tak zwane – tweety.

 

Zdjęcie Elon Musk wycofał się z kupna Twittera! Pozew trafił do sądu. #1

Elon Musk nie kupi jednak Twittera?

Na wstępie przypomnijmy, że 4 kwietnia 2022 Elon Musk kupił 9,2% akcji spółki Twitter, stając się największym jednostkowym akcjonariuszem.

W odpowiedzi cena akcji wzrosła o 27% i był to największy dzienny wzrost od czasu debiutu giełdowego w 2013.

25 kwietnia 2022 roku rozpoczął się proces wykupu Twittera przez Elona Muska za ponad 44 miliardy dolarów.

Elon Musk miał kupić platformę społecznościową Twitter za 54,20 dolarów za akcję serwisu.

Okazuje się jednak, że w piątek Elon Musk zmienił zdanie i zrezygnował z kupna serwisu.

Gdy decyzja wyszła na jaw, notowania Twittera na giełdzie spadły o ponad 6%.

Ponadto platforma zaczęła odczuwać utratę zaufania inwestorów i wycofywanie się reklamodawców.

Elon Musk wysłał oficjalne pismo do zarządu, w którym wyjaśnił powody swojej decyzji. Mężczyzna zakończył porozumienie z uwagi na „fałszywe i wprowadzające w błąd informacje o firmie”.

W związku z tym zarząd Twittera postanowił pozwać E. Muska i domaga się sfinalizowania transakcji oraz wypłaty odszkodowania.

Przypomnijmy, że obie strony sprawy zobowiązały się w umowie do zapłaty 1 miliarda dolarów na wypadek rozwiązania umowy z powodów niezawartych w kontrakcie.

"Musk najwyraźniej wierzy, że on, w przeciwieństwie do każdej innej strony podlegającej prawu umów Delaware, może zmienić zdanie, zniszczyć firmę, zakłócić jej działalność, zniszczyć wartość akcjonariusza i wycofać się" – zarząd pisze w pozwie skierowanym do sądu w Delaware.

 

 

Elon Musk

Elon Musk to amerykański przedsiębiorca i filantrop, założyciel i współzałożyciel przedsiębiorstw PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company.

Jest dyrektorem generalnym i technicznym w SpaceX, dyrektorem generalnym i głównym architektem w Tesla Inc. 

Na początku 2021 roku majątek mężczyzny szacowany był na 188,5 mld USD (Bloomberg). Tym samym zajmował 1. pozycję na liście najbogatszych ludzi świata według magazynu „Forbes”.

Wyliczenia pokazują, że gdyby E. Musk oddałby potrzebującym 6 mld dol., nie spadłby w rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Taka kwota stanowi niespełna 2% majątku mężczyzny.

Elon Musk jest bowiem pierwszą osobą, której fortuna według Rankingu Miliarderów Bloomberga przekroczyła wartość 300 mld dol.

Zdjęcie Elon Musk wycofał się z kupna Twittera! Pozew trafił do sądu. #2
Autorstwa Duncan.Hull - Debbie Rowe, Photographer, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76353307

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną