Popularne szlaki w Tatrach zamknięte!

Justyna

Newsy

02.07.2022 21:36

Popularne szlaki w Tatrach zamknięte!

Przed wyjściem na górską wycieczkę warto sprawdzić nie tylko prognozę pogody, ale również komunikaty istotne dla turystów. Informacje na temat tymczasowo zamkniętych szlaków przekazał Tatrzański Park Narodowy.

Remonty na szlakach

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego trwają remonty szlaków. Nadszedł czas, w którym warunki pogodowe pozwalają na prace w wyższych partiach gór. W rejonie Orlej Perci wymieniona zostanie nawierzchnia szlaków (przebrukowanie stopni, usuwanie luźnych kamieni itp.) oraz fragmenty sztucznych ułatwień, wskazane przez TOPR.

W harmonogramie są również prace na pozostałych odcinkach Orlej Perci oraz szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch. W tych rejonach należy spodziewać się ograniczeń dla turystów w kolejnych tygodniach. Marta Mazik, koordynatorka projektu wyjaśniała:

„Zaplanowane prace są technicznie bardzo wymagające.  Czasem, gdy konieczny będzie na przykład transport łańcuchów, będą prowadzone z  użyciem śmigłowca. Teren jest wysokogórski, a bliskość i trudność szlaków oraz ekspozycja powodują, że poruszanie się w okolicach prowadzonych prac wiąże się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.”

Lista zamkniętych szlaków

  • Od 1 lipca (piątek) do odwołania, ze względu na remont (wymiana sztucznych ułatwień) zamknięte są następujące odcinki szlaków turystycznych:
    • czarno znakowany szlak na odcinku: Kozia Dolinka – Przełączka nad Dolinką Buczynową (Żleb Kulczyńskiego, w obu kierunkach);
    • czerwono znakowany szlak na odcinku: Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Przełączka nad Dolinką Buczynową – Zadni Granat (w obu kierunkach).
  • Od 27 czerwca do odwołania, ze względu na remont zostaje zamknięty czarny szlak z Doliny Pięciu Stawów na Kozi Wierch (w obu kierunkach).
  • Od 23 maja 2022 r. do odwołania, zamknięty jest niebieski szlak turystyczny na odcinku Zazadnia – Wiktorówki (w obu kierunkach), z wyłączeniem sobót i niedziel. Dojście do kaplicy na Wiktorówkach jest możliwe zielonym szlakiem z Wierch Porońca oraz niebieskim z Palenicy Białczańskiej przez Rusinową Polanę.
  • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2023r.).

Przed wyjściem na szlak warto sprawdzić aktualne komunikaty TPN i TOPR!