Najwyższy stopień alertu dla Polski! Możliwe trąby powietrzne

Agnieszka

Newsy

01.07.2022 15:13

Najwyższy stopień alertu dla Polski! Możliwe trąby powietrzne

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega: nad Polską przejdą niebezpieczne burze z gradem oraz pojawią się silne wiatry. Natomiast Polscy Łowcy Burze informują o możliwości wystąpienia niebezpiecznych superkomórek burzowych, a nawet trąb powietrznych.

 Gdzie i kiedy wystąpią najgorsze warunki pogodowe?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła alerty pogodowe do mieszkańców całej Polski w związku z burzami z gradem oraz silnym, porywistym wiatrem w całej Polsce. 

"W związku z prognozowanymi burzami, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 115 km/h, lokalnie nawet do 130 km/h, do mieszkańców całego kraju został wysłany alert RCB" – czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. 

Okazuje się więc, że w nocy z 1 na 2 lipca niebezpieczne burze i wiatry mogą wystąpić na terenie całego kraju. 

Zdjęcie Najwyższy stopień alertu dla Polski! Możliwe trąby powietrzne #1

Możliwość wystąpienia trąb powietrznych w Polsce

W alercie RCB wysyłanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa można znaleźć też ostrzeżenie przed utworzeniem się trąby powietrznej:

Treść alertu brzmi następująco: "Uwaga! Dziś i w nocy (1/2.07) burze z gradem i silny, porywisty wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr". RCB ostrzega przed opadami gradu oraz możliwością utworzenia się trąby powietrznej.

Europejska organizacja Estofex wydała najwyższy stopień alertu dla Polski.

Europejscy meteorolodzy z organizacji Estofex przewidują, że 1 lipca zagrożenie w Polsce będzie największe na całym obszarze Europy. 

 

Łowcy Burz także ostrzegają:

 "Dziś ponownie możliwe intensywne burze. Zagrożenie będą stanowić ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru oraz opady dużego gradu. Istnieje ryzyko wystąpienia układu bow echo, a także wystąpienia trąb powietrznych" – czytamy.