Zdajesz ponownie prawko? Zapłacisz więcej niż pozostali!

Katarzyna

Prawo

28.06.2022 21:11

Zdajesz ponownie prawko? Zapłacisz więcej niż pozostali!

Kierowcy, którzy utracili prawo jazdy, będą musieli zapłacić więcej za kurs reedukacyjny.

Kurs reedukacyjny

Związek Województw RP apelował o podwyższenie ceny kursu na prawo jazdy dla osób, które muszą zdawać go ponownie, ze względu na odebrane prawo jazdy. Apelowano o podwyżkę, ponieważ ceny za kurs pozostają niezmienne, a koszty jego organizacji rosną. Co więcej, wzrost ceny za kurs mógłby być „batem” na kierowców, którzy nieprzestrzeganą prawa drogowego, przez co odbierane jest im prawo do kierowania pojazdami.

Zdjęcie Osoby, które ponownie muszą zdać prawo jazdy będą musiały zapłacić więcej za kurs niż pozostali! #1

Podwyższenie ceny kursu 

Okazuje się, że Związek Województw RP dopiął swego i Ministerstwo Infrastruktury pozwoliło na podwyższenie kursu na prawo jazdy, dla które osób muszą zdawać go ponownie. Zmiany te wejdą w życie dopiero w przyszłym roku, z czego mogą się cieszyć kierowcy muszący przejść kurs reedukacyjny.

Nierentowne kursy 

Stawka za kurs reedukacyjny została ustalona w 2011 roku, w 2013 weszła w życie i obowiązuje ona do dziś. Wiadomo, że od tamtego czasu ceny za produkty czy usługi znacząco wzrosty, a kwota ta ma się ni jak do dzisiejszych kosztów, jakie trzeba ponieść przy organizacji kursu reedukacyjnego. WORD-y więc muszą wręcz do takich kursów dopłacać, co w ogóle staje się dla nich opłacalne.

Nowa cena za kurs reedukacyjny 

W ustawie o kierujących pojazdami można przeczytać, że cena za kurs reedukacyjny wynosi 500 zł i jest to maksymalny wymiar opłaty. Ministerstwo Infrastruktury przekonane argumentem, że wyższa cena będzie działała jak bat na niepokornych kierowców, postanowiła podwyższyć cenę do 2 tys. złotych.

Zdjęcie Osoby, które ponownie muszą zdać prawo jazdy będą musiały zapłacić więcej za kurs niż pozostali! #2

Kurs po odebraniu prawa jazdy 

Dziś kurs reedukacyjny muszą przejść kierowcy, którzy utracili uprawnienie do kierowania pojazdami ze względu na art. 150 ustawy o kierujących pojazdami. Według niego osoby, które prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu lub narkotyków, mogą mieć zabrane prawdo do kierowania pojazdami. Na kurs reedukacyjny kierowani są oni wtedy przez starostę.

Więcej osób kierowanych będzie na kurs 

Co więcej, grono osób, które będą musiały przejść kurs reedukacyjny, za niedługo się poszerzy. W tym roku ma wejść w życie jeszcze nowe rozporządzenie ministra, według którego kierowcy, którzy przekroczą 24 punkty karne, również będą musiały wybrać się na taki kurs. Jest to spora zmiana, ponieważ do tej pory takie osoby mogły tylko zgłosić się na egzamin (ponosiły jego koszt) i w przypadku jego zdania, odzyskiwały możliwość kierowania pojazdami. Osoby, które natomiast go nie zdały, musiały od początku przejść szkolenie i udać się na egzamin.