W życie wejdą nowe przepisy dla kierowców. Możliwa konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu!

Katarzyna
Prawo
13.07.2022 17:22
W życie wejdą nowe przepisy dla kierowców. Możliwa konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu!

Coraz bliżej do wejścia w życie nowelizacji prawa karnego, w którym zawarto przepis o konfiskacie auta kierowcy, który jechał pod wpływem alkoholu!

Nowelizację uchwalił Sejm

W dniu 7 lipca Sejm uchwalił bardzo rozbudowaną nowelizację prawa karnego. Przepisy zmieniono w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszeniu ilości wypadków. Nie od dziś wiadomo, że pijani kierowcy to zmora polskich dróg, która doprowadza do wielu kolizji, wypadków oraz ofiar śmiertelnych. Kolejne zaostrzenie prawa ma odstraszyć pijanych kierowców od siadania za kółko.

Zdjęcie W życie wejdą nowe przepisy dla kierowców. Możliwa konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu! #1

Środek odstraszający 

W nowelizowanych przepisach znalazł się zapis według którego będzie można dokonać konfiskaty pojazdu za jazdę po pijanemu. Pomimo że każdy z nas wie, że nie powinno się pozwolić wsiadać pijanej osobie za kierownicę, to i tak nie da się zwalczyć tego precedensu do zera. Jako że prośby i wyższe mandaty nie działają, to państwo postanowiło zastosować „mocniejszy” środek odstraszający.

Konfiskata pojazdu 

Nowelizacja przepisów prawa karnego została zatwierdzona przez Sejm, trafiła do Senatu i bardzo możliwe, że za niedługo nowe przepisy wejdą w życie. Przepisy o konfiskacie samochodu dokładnie określają, w jakich sytuacjach można jej dokonać. Chodzi dokładnie o przypadki gdy:

- w sytuacji kontroli drogowej badanie alkomatem wykaże co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi kierowcy,

- kierowca, który brał udział w wypadku, miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, a więc może on być zarówno sprawcą wypadku, jak i poszkodowanym,

- kierowca ma co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi i  spowodował wypadek,

- kierowca pod wpływem alkoholu, zostanie ponownie zatrzymany pod tym zarzutem i w organizmie będzie miał przynajmniej  0,5 promila alkoholu.  

Sprawa sądowa  

Kierowca zatrzymany w ww. wypadkach może spodziewać się konfiskaty samochodu i rozpoczęcia w stosunku do niego postępowania w sprawie konfiskaty. Policja może skonfiskować samochód na 7 dni, a w tym czasie prokurator orzeka o zabezpieczeniu auta i kieruje sprawę do sądu. Tam sąd obligatoryjnie orzeka przepadek auta. To sąd będzie mógł odstąpić od konfiskaty samochodu, jednak tylko w wyjątkowych przypadkach, które muszą być odpowiednio usprawiedliwione i tylko pod warunkiem, że kierujący nie brał udziału w wypadku. Co więcej, jeśli pijany kierowca spowodowałby wypadek samochodem, który nie jest jego własnością, to sąd może postanowić o nawiązce, a nie tylko o przepadku auta.

Zdjęcie W życie wejdą nowe przepisy dla kierowców. Możliwa konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu! #2

Kara bezwzględnego dożywocia 

Kolejną ważną zmianą, jaką wprowadza nowelizacja przepisów kodeksu karnego, jest wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia. W obecnych przepisach, pomimo że ktoś otrzymał karę dożywotniego pozbawienia wolności, to może starać się w zwolnienie z dalszego odbywania kary po 25 lat odsiadki. Według nowych przepisów przy zastosowaniu kary bezwzględnego dożywocia takie zwolnienie nie będzie możliwe. Co więcej, na karę bezwzględnego będą mogły zostać skazane osoby, które już wcześniej były skazywane przez najpoważniejsze przestępstwa lub jeżeli ich wyjście na wolność zagrażałoby bezpieczeństwu innych ludzi.

Inne istotne zmiany

Według przepisów nowelizacji w porządku karnym zastosowane zostaną również inne istotne zmiany, takie jak:

- zwiększenie górnej granicy terminowej kary pozbawienia wolności z obecnych 15 lat na 30 lat,

- zlikwidowana zostanie również osobna kara 25 lat pozbawienia wolności,

- zbrodnia zabójstwa przedawni się dopiero po 40 latach, a nie tak jak jest dotychczas po 30,

- wprowadzenie do kodeksu karnego przestępstwa, które będzie polegało na przyjmowaniu zleceń zabójstwa,

-karać będzie można również osoby, które przygotowują się do czynu zabójstwa.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną