Oszustwo na “ankietę Ministerstwa Finansów”. Na czym polega?

Agnieszka

Newsy

28.06.2022 12:35

Oszustwo na “ankietę Ministerstwa Finansów”. Na czym polega?

Internetowi oszuści prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych metod wyłudzania pieniędzy. Obecnie, gdy wiele spraw możemy już załatwić drogą elektroniczną, a internetowo kontaktują się z nami nawet same ministerstwa - wysyłając różne komunikaty, nie trudno o stanie się ofiarą oszustów.

 Tym razem oszuści przeprowadzili akcję internetową, podszywając się pod Ministerstwo Finansów! Podszywając się wyłudzają dane, a następnie dostęp do konta w banku. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Oszustwo na “ankietę Ministerstwa Finansów”

  • Oszuści na początku wysyłają wiadomości w SMS lub mediach społecznościowych o treści:

“Akcja Ministerstwa Finansów. Wypełnij krotka ankietę i zyskaj 250 zl na swoje konto. hxxps://rotf[.]lol/MinFin[-]akcja” - czytamy na stronie niebezpiecznik.pl, który zaalarmował o sprawie.

  • Link, który znajduje się w wiadomości prowadzi do fałszywej strony Ministerstwa Finansów. 
  • Po wejściu w link jesteśmy proszeni o wypełnienie ankiety. Znajdują się tam między innymi pytania o dane osobowe oraz bank, w którym mamy konto. Ankieta wygląda bardzo wiarygodnie - odpowiadamy tam na pytania dotyczące jakości usług w banku i obsługi.
  • Po wypełnieniu ankiety jesteśmy proszeni o wybranie banku, na które mają zostać przelane pieniądze, czyli nagroda w wysokości 250 zł za wypełnienie ankiety. 
  • W momencie, gdy wybieramy bank i próbujemy się zalogować (w tym przypadku pod żadnym pozorem tego nie róbcie), oszuści zyskują już dane umożliwiające im dostęp do naszego konta bankowego. 
Zdjęcie Oszustwo na “ankietę Ministerstwa Finansów”. Na czym polega? #1

Oszuści podszywają się też pod banki!

Jak alarmuje niebezpiecznik.pl, podobny schemat działania oszuści wykorzystują podszywając się pod bank. W tym przypadku chodzi jednak nie o ankietę, ale o “ograniczenie dostępu do konta”. 

Przykład:

“Millenium: Ograniczylismy dostep do Twojego konta ze wzgledu na podejrzana aktywnosc, aby uwierzytelnic odwiedz strone: (podany link - przyp.red.)” 

Samo kliknięcie w link nie sprawi jeszcze, że złodzieje dostaną dostęp do naszego konta. Jednak podanie danych osobowych i logowania do konta w późniejszym etapie może skutkować utratą pieniędzy!