Ministerstwo Finansów ostrzega przed próbami kradzieży, których celem jest zdobycie wrażliwych danych. Jakie metody stosują oszuści? Na co trzeba uważać?
Ostrzeżenie Ministerstwa Finansów
Oszuści wciąż poszukują nowych sposobów na wyłudzenie naszych danych. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, do resortu docierają sygnały o tym, że oszuści, podając się za pracowników banku, wykorzystują numer telefoniczny jednego z departamentów MF. Próbują w ten sposób pozyskać informacje oraz dane uwierzytelniające klientów banku.
W komunikacie ministerstwa zamieszczonym w mediach społecznościowych napisano:
„Uwaga na próby kradzieży wrażliwych danych! Mamy sygnały, że oszuści wykorzystują do tego numer telefoniczny jednego z departamentów MF".
Apel o ostrożność
Natomiast na stronie www.gov.pl możemy przeczytać, że:
"do Ministerstwa Finansów docierają sygnały o próbach oszustwa z wykorzystaniem numeru telefonu sekretariatu jednego z departamentów Ministerstwa Finansów - 22 694 47 92".
Podany numer należy do Departamentu Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji.
Na koniec Ministerstwo Finansów zaapelowało:
„Przestrzegamy przed tego typu oszustwami i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności".
Kolejne ostrzeżenia
Wzrost oszustw związanych z kradzieżą tożsamości w ostatnich latach jest niemal lawinowy. Z pewnością znajomość metod, którymi posługują się przestępcy, znacząco wpływa na poziom bezpieczeństwa naszych oszczędności. Jednocześnie nieustannie pojawiają się nowe sposoby wyłudzeń.
Najczęstszy w ostatnim czasie pozostaje phishing, czyli zjawisko wyłudzania danych. Próba tego typu oszustwa może mieć miejsce np. telefonicznie (gdy dzwoni rzekomy pracownik banku), choć dochodzi do nich przede wszystkim za pośrednictwem fałszywych e-maili i wiadomości SMS.
Jakich danych potrzebują oszuści?
Niezliczone przypadki oszukanych osób potwierdzają, że tylko imię, nazwisko i numer PESEL wystarczą oszustom, by wyłudzić kredyty na dziesiątki tysięcy złotych.
Warto przy tym wiedzieć, że zgodnie z art. 190a § 2 Kodeksu karnego podszywanie się pod inną osobę poprzez wykorzystanie jej wizerunku, innych danych osobowych lub innych danych, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.