Historyczny moment dla Ukrainy. Unia Europejska podjęła ważną decyzję!

Agnieszka
Newsy
24.06.2022 9:05
Historyczny moment dla Ukrainy. Unia Europejska podjęła ważną decyzję!

Podczas szczytu UE w Brukseli przywódcy europejscy podjęli bardzo ważną decyzję w sprawie Ukrainy i Mołdawii - Unia Europejska oficjalnie przyznała Ukrainie oraz Mołdawii status kandydata na członka Unii Europejskiej! Na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisał: 

"Właśnie zdecydowaliśmy o statusie kandydata do UE dla Ukrainy i Mołdawii. Historyczny moment". 

O tym, że Ukraina chce wejść do UE wiemy już od dawna. Atak Rosji na Ukrainę zmotywował do tego samego także Mołdawię. 

Postęp w sprawie przyjęcia Ukrainy i Mołdawii do Unii Europejskiej

Przystąpienie do Unii Europejskiej, wbrew pozorom, nie jest łatwym i szybkim procesem. Polacy doskonale zdają sobie z tego sprawę, ponieważ Polska starała się o przyjęcie do UE wiele, wiele lat. Konieczne było także spełnienie dużej ilości warunków - co udało nam się osiągnąć.

W przypadku Ukrainy i Mołdawii proces ten został obecnie znacznie przyspieszony. Wszystko ze względu na atak Rosji na Ukrainę. Po tygodniach zapewnień, przywódcy europejscy formalnie zdecydowali, że Ukraina i Mołdawia są oficjalnie kandydatami do Unii Europejskiej.

Wołodymyr Zełenski zareagował

Na decyzję władz Parlamentu Europejskiego zareagował Wołodymyr Zełenski, który nie krył zadowolenia z faktu, że Ukraina wejdzie do UE już niedługo.

"Szczerze pochwalam decyzję przywódców UE o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata. To wyjątkowy i historyczny moment w relacjach między Ukrainą i Unią Europejską. Przyszłość Ukrainy leży w UE" - napisał prezydent Ukrainy. 

Nie ukrywał jednak, że Ukraina zasługuje na status członka Unii Europejskiej, ponieważ dała swój ogromny wkład w obronę wartości tej części świata.

 "Naród ukraiński poczynił ogromny wkład w obronę wolności i wartości dzielonych z Unią Europejską".

Sprawę skomentował też premier Mateusz Morawiecki:

“Ukraina uzyskała status kandydata do UE. To historyczny dzień dla Europy. To wielka chwila dla jedności Europy i obrony jej podstawowych wartości. Walka o wolność Ukrainy trwa!"

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną