Kolonie dla dzieci: W jakim wieku wysłać dziecko na obóz? Jak sprawdzić, czy jest gotowe?

Ewelina

Rodzicielstwo

22.06.2022 10:58

Kolonie dla dzieci: W jakim wieku wysłać dziecko na obóz? Jak sprawdzić, czy jest gotowe?

Sezon wakacyjny właśnie się rozpoczął. Wielu rodziców staje przed trudnym pytaniem, czy to ten czas, aby wysłać swoje dziecko na pierwszą kolonię. Podpowiadamy, w jakim wieku najlepiej wysłać dziecko na samodzielny wyjazd.

Kiedy wysłać dziecko na kolonie?

Myśl o tym, że dziecko może pojechać po raz pierwszy na samodzielny wyjazd, spędza sen z powiek wielu rodziców. Nic w tym dziwnego. Dotychczas pociechy były pod ich stałą opieką, dlatego myśl, że są poza domem z obcymi ludźmi, nie wszystkich może napawać optymizmem.

Pierwszym i kluczowym pytaniem, które stawia sobie rodzic myślący o wysłaniu dziecka na kolonię, jest wiek, w jakim maluch może wyjechać na samodzielny wyjazd. Otóż rozporządzenie ministra Edukacji Narodowej z 30 marca 2016 w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży jasno wyraża, że dotyczy ono wyłącznie dzieci w wieku szkolnym. Oznacza to, że aby dziecko mogło wyjechać samo na kolonię, musi być w wieku co najmniej 6 lat.

Poza wiekiem na przeszkodzie stać mogą także inne kwestie. Nie rzadko zdarza się tak, że mimo iż nasza pociecha może wyjechać na samodzielny wyjazd, wcale nie jest na to gotowa.

Zdjęcie Kolonie dla dzieci: W jakim wieku wysłać dziecko na obóz? Jak sprawdzić, czy jest gotowe? #1

Czy dziecko jest gotowe na wyjazd na kolonię?

Jeśli myślisz o tym, aby Twoje dziecko wyjechało na pierwszy wyjazd bez rodziców, zalecamy kilka istotnych kwestii.

  1. Nie wysyłaj dziecka na kilkutygodniowy wyjazd. Pierwsza kolonia powinna trwać najlepiej od 5 do 7 dni.
  2. Nie szukaj kolonii, która znajduje się w dalekiej odległości od miejsca zamieszkania. Krótka podróż lepiej wpłynie na dziecko, a razie konieczności, szybciej dojedziesz do pociechy.
  3. Szukaj obozów, które są przystosowane do Twojego dziecka zarówno pod kątem wieku, jak i jego zainteresowań.
  4. Dobrze sprawdź organizatora kolonii, na które chcesz wysłać swoje dziecko. To ważne czy ma doświadczanie w organizowaniu czasu wolnego najmłodszych oraz czy jest polecany przez innych rodziców.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o wysłaniu dziecka na kolonię, zastanów się, czy Twoje dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd. Jeśli już wcześniej zostawiałeś na noc dziecko u jego dziadków/znajomych/przyjaciół i dobrze reagowało na brak Twojej obecności, to pierwszy znak, że być może poradzi sobie także na obozie.

Jeśli Twoje dziecko dobrze odnajduje się grupie z innymi dziećmi, potrafi samodzielnie jeść i cieszy się na nowe wyzwania i przygody, to zapewne poradzi sobie na kolonii. Pokaż dziecku, co czeka je na miejscu i okaż mu ogromne wsparcie. Nie okazuj strachu, gdyż swoim lękiem możesz wyraźnie zaniepokoić także swoją pociechę.