Koniec z SMS wyłudzającymi dane? Jest projekt ustawy

Agnieszka

Newsy

17.06.2022 9:41

Koniec z SMS wyłudzającymi dane? Jest projekt ustawy

W środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy, który będzie nakładał na przedsiębiorców komunikacyjnych ważny obowiązek, mający na celu zwalczanie nadużyć telekomunikacyjnych. Na czym mają polegać nowe przepisy? 

Wiadomości SMS wyłudzające dane

Obecnie wiele rzeczy możemy już załatwić drogą elektroniczną. Mowa o bankowości online, zakupach przez internet, płaceniu rachunków i wielu innych czynnościach, podczas których musimy podać swoje dane.

Niestety, oszuści i złodzieje sprytnie wykorzystują ten fakt i co chwilę słyszy się o ich kolejnych metodach na wyłudzanie naszych danych. Z tego względu rząd planuje wprowadzić specjalną ustawę, która będzie nakładać na przedsiębiorców komunikacyjnych obowiązek związany ze zwalczaniem tego typu wyłudzeń.

Zdjęcie Koniec z SMS wyłudzającymi dane? Jest projekt ustawy #1

Zwalczanie nadużyć telekomunikacyjnych

Projekt przewiduje, że przedsiębiorstwa telekomunikacyjne będą miały obowiązek podejmować proporcjonalne środki techniczne i organizacyjne mające na celu przeciwdziałanie nadużyciom w komunikacji elektronicznej.

Mowa między innymi o blokowaniu krótkich wiadomości tekstowych, które zawierają treści o charakterze smishingu zgodne ze wzorcem wiadomości przekazanym przez CSIRT NASK.

Tego typu wiadomości polegają na podszywaniu się pod inną osobę lub instytucję, a ich celem jest wyłudzenie naszych danych (dane logowania, dane kart kredytowych czy płatniczych). Bywa też tak, że wiadomości tego rodzaju mają na celu zainstalowanie na naszym urządzeniu złośliwego oprogramowania.

Projekt zakłada także, że telekomy będą ponadto blokować połączenia głosowe, które mają na celu podszywanie się pod inną osobę lub instytucję.

Listę numerów, które powinny zostać zablokowane lub uwierzytelnione będzie prowadził Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zespół CSIRT NASK będzie natomiast monitorował występowanie smishingu i przekazywał przedsiębiorcom telekomunikacyjnym wzorce wiadomości wskazujące na wystąpienie smishingu.