Przed nami okres komunijny. Dni te są szczególnie celebrowane w gronie znajomych i rodziny. Wiele rodzin decyduje się na organizowanie przyjęć w restauracjach. Zaproszeni goście głowią się jednak nad odpowiednim podarunkiem dla solenizanta. Mają wątpliwości co do zawartości oferowanej tzw. koperty. Goście zastanawiają się, ile pieniędzy przeznaczyć na prezent. Niewątpliwie rodzaj i wartość prezentu powinny być oparte na zasobności naszego portfela, a także stopnia pokrewieństwa, czy bliskości relacji z obdarowywaną osobą.
Pierwsza Komunia Święta jest ważnym sakramentem w Kościele Katolickim. Niestety wiele rodzin o tym zapomina i najważniejszym elementem Komunii staje się wielka uroczystość rodzinna związana z oferowaniem wartościowych prezentów.
Na wstępnie zaznaczamy, że prezentowane dane mają charakter poglądowy. Rodzaj i wartość prezentu jest sprawą indywidualną. Prezent powinien nie obciążać naszego budżetu oraz nie wprowadzić w zakłopotanie obdarowanego dziecka i jego rodziny.
Najpopularniejsze prezenty komunijne
Okazuje się, że najpopularniejszą formą prezentu jest w ostatnich latach koperta z gotówką. Taki prezent uważany jest za wygodne rozwiązanie. Daje także pewność, że obdarowywana osoba spełni swoje życzenie i nie będzie niezadowolona z nietrafionego rzeczowego prezentu.
Wręczanie koperty z pieniędzmi przysparza jednak niektórym poczucie dyskomfortu. Goście zastanawiają się, jak duża powinna być to kwota. Należy podkreślić, że suma taka nie powinna podlegać ocenie, gdyż ważniejsza jest obecność, pamięć i sam gest wręczania. Nie powinno się nikogo oceniać przez pryzmat grubości portfela.
Wiele osób decyduje się na zakup prezentu lub wypełnienie tzw. koperty, których wartość jest równa jednemu talerzykowi na przyjęciu komunijnym. Jest to coraz bardziej popularna praktyka.
Wiele osób jest przeciwnych oferowaniu dzieciom pieniędzy. Sięgają wtedy po dewocjonalia. Wybór produktów jest bardzo szeroki tak samo jak zakres cenowy. Można sięgnąć po produkt z odpowiedniej półki cenowej, który będzie stanowił piękną pamiątkę. Warto pomyśleć nad grawerem.
Prezent od rodziców
Dane pokazują, że rodzice ofiarują dziecku od 300 do 500 złotych. Lub za tą wartość kupują prezent.
Rodzice Chrzestni
Przyjęło się, że rodzice chrzestni ofiarują dziecku najbardziej wartościowy prezent. Jednak jest to kwestia umowna i indywidualna. Rola chrzestnych nie powinna przysparzać presji z uwagi na obowiązek „bogatego prezentu”.
Dane pokazują, że rodzice chrzestni przeznaczają na komunijny prezent lub kopertę między 500 a 1500 złotych.
Dziadkowie
Babcie i Dziakowie przeznaczają średnio od 300 do 500 złotych.
Wiele osób decyduje się na wręczenie mniejszej kwoty i dołożenie pamiątki w postaci drobnego upominku. W przypadku trudniejszej sytuacji materialnej decydują się na prezent w postaci Biblii, czy pamiątkowego obrazka.
Dziakowie często również angażują się w przygotowania. Deklarują pomoc w pieczeniu, czy gotowaniu dań na urodzinową imprezę. To również może być wartościowym prezentem.
Pozostali Goście
Pozostali goście, którzy nie są tak blisko spokrewnieni z rodziną, w Dniu Komunii decydują się na wydatek między 100 a 200 złotych.
Podkreślamy, że przedstawione kwoty są uśrednione i nie należy się nimi kierować. Przy doborze prezentu kierujmy się przede wszystkim swoimi możliwościami finansowymi. Nie narzucajmy sobie presji. Prezent powinien być sprawą indywidualną.
Pamiętajmy, że prezenty nie powinny przyćmić tego, co w tym dniu jest najważniejsze – czyli dziecka i wagi tego wyjątkowego dnia.