Od września 2022 uczniowie będą uczyć się strzelać?

Patrycja

Newsy

04.06.2022 19:28

Od września 2022 uczniowie będą uczyć się strzelać?

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje wprowadzenie zmian w polskich szkołach. Już od września uczniowie mają mieć lekcje z obsługi broni i nauki strzelania!

Nauka strzelania od września w szkołach

W maju do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych, skierowano projekty zmieniające podstawę programową edukacji dla bezpieczeństwa. Oznacza to, że być może już od września 2022 roku uczniowie będą mieć w szkołach lekcje z obsługi broni i nauki strzelania!

Zdjęcie Od września 2022 uczniowie będą uczyć się strzelać? #1

Elementy przysposobienia obronnego

Przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa ma mieć od tej pory znacznie bardziej praktyczny wymiar, niż dotychczas. Program zajęć zostanie uzupełniony o pewne elementy przysposobienia obronnego. Uczniowie mają nauczyć się reagować w sytuacjach zagrożenia, w tym pojąć zasady bezpiecznego posługiwania się bronią oraz uczestniczyć w lekcjach strzelania na strzelnicy. To nie wszystko co proponuje resort!

Zmiany w szkołach od września 2022

Nowy projekt Ministerstwa Edukacji obejmuje zmiany także w innych obszarach:

  • reagowanie w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi,
  • zasady pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej,
  • edukacja obronna:w szkole podstawowej jako wiedza z terenoznawstwa, cyberbezpieczeństwa w wymiarze wojskowym, przygotowania do szkolenia strzeleckiego,

w szkole ponadpodstawowej jako wymagania z zakresu: reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi, cyberbezpieczeństwa w wymiarze wojskowym, szkolenia strzeleckiego.

Minister Przemysław Czarnek zapowiada zmiany

Minister Przemysław Czarnek w „Sygnałach dnia” powiedział:

„To nie jest tak, że jesteśmy bezpieczni na wieki wieków. Widać to na Ukrainie dzisiaj. Elementy  przysposobienia obronnego znane nam z przeszłości dotyczące budowy broni powinny wrócić  do programów nauczania w VIII klasie szkoły podstawowej w ramach edukacji dla bezpieczeństwa i ewentualnie strzelania z tej broni - to już w I klasie szkoły ponadpodstawowej.”

Projekt budzi kontrowersje

Projekt zmian w polskich szkołach nie spodobał się wszystkim i wywołał niemałe kontrowersje. Według psychologów dopuszczanie dzieci do kontaktu z bronią budzi niepokój. Także niektórzy rodzice nie są zadowoleni ze zmian proponowanych przez Ministerstwo. Nauczyciele uważają z kolei, że takie lekcje powinny odbywać się wyłącznie za zgodą rodziców, nieobowiązkowo i nie być wpisane jako podstawa programowa.