Od 1 czerwca zmiany w wypłatach 500 plus! Nowe terminy wypłat (HARMONOGRAM)

Justyna

Newsy

30.05.2022 19:33

Od 1 czerwca zmiany w wypłatach 500 plus! Nowe terminy wypłat (HARMONOGRAM)

Już 1 czerwca wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące programu 500 plus. Wraz z rozpoczęciem kolejnego okresu rozliczeniowego obowiązywać zaczną nowe terminy wypłat świadczenia.

Kolejny okres rozliczeniowy 500 plus

Od 1 czerwca startuje nowy okres rozliczeniowy programu "Rodzina 500+", który potrwa do 31 maja 2023 roku. Rodzice, którzy jeszcze nie złożyli wniosku muszą liczyć się z przerwą w wypłatach świadczenia.

Do zachowania ciągłości przelewów konieczne było złożenie wniosku do końca kwietnia.  Osoby, które tego nie zrobiły, wciąż mogą naprawić swój błąd i pieniądze trafią na ich konto z niewielkim opóźnieniem.

Nowe terminy wypłat świadczeń

Wraz z nowym okresem rozliczeniowym, całą obsługą wniosków, a także wypłatą świadczeń 500 plus zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (wcześniej gminy). W związku z tym zmianie ulegną terminy wypłat.

Zgodnie z zapowiedzią ZUS, od 1 czerwca przelewy będą wychodziły w następujących dniach miesiąca: 4,7,9,14,18 lub 20. Jeśli termin będzie wypadał w dniu wolnym od pracy, przelew zostanie zrealizowany odpowiednio wcześniej. Termin płatności będzie oznaczał dzień, w którym środki muszą już być na koncie rodzica.

Każdy rodzic będzie miał przypisany dzień miesiąca, w którym pieniądze zostaną wypłacone. Który to będzie dzień, można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) w zakładce „wypłaty i zwroty".

Zdjęcie Od 1 czerwca ważne zmiany w wypłatach 500 plus! #1

Komu przysługuje 500 plus?

Świadczenie w wysokości 500 zł wypłacane jest na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia, bez względu na dochody rodziny. O jego uzyskanie mogą wystąpić rodzice lub opiekunowie prawni.

Prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Jak złożyć wniosek?

Od stycznia 2022 roku wniosek o 500 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, za pomocą jednej z trzech platform:

  • portal informacyjno-usługowy [email protected]
  • bankowość elektroniczna
  • Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeżeli złożysz wniosek przez bank albo portal [email protected], a nie masz profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy Ci taki profil na podstawie danych z wniosku.