Jak pozbyć się pryszczy na pośladkach?

Zdrowie

02.05.2022 20:55

Jak pozbyć się pryszczy na pośladkach?

Krostki lub pryszcze najczęściej pojawiają się na twarzy, ale problem może dotyczyć także innych części ciała, nawet pośladków. Jakie są przyczyny ich powstawania i jak się ich pozbyć?

Przyczyny pojawiania się pryszczy na pośladkach

W procesie pozbywania się wszelkich dolegliwości należy w pierwszej kolejności znaleźć przyczynę zachodzących zmian. Duże znaczenie ma to od kiedy zmiany są widoczne na skórze. Czy pojawiły się nagle, czy w ostatnim czasie jedynie się zaostrzyły.

Przykładowych przyczyn możemy szukać w:

  • ciasnych, nieprzewiewnych ubraniach ze sztucznych materiałów,
  • alergii na składniki piorące,
  • niedostatecznej higienie,
  • diecie bogatej w żywność przetworzoną oraz cukry,
  • nieodpowiedniej pielęgnacji,
  • nadmiernym rogowaceniu naskórka.

Jak uniknąć krostek na pośladkach?

Bardzo często skupiamy się na pielęgnacji twarzy, a skóra na naszym ciele jest pomijana. Najważniejsze w pielęgnacji ciała są odpowiednio dobrane ubrania, regularne mycie i peelingi (jeśli nie ma aktywnych stanów zapalnych) oraz nawilżanie. Powyższe cele można osiągnąć łatwo w trzech krokach:

Krok 1: Używaj tylko bawełnianej bielizny

Ogromne znaczenie ma higiena, a więc dbaj o jak najczęstszą wymianę ręcznika, pościeli i wybieraj ubrania z naturalnych, oddychających materiałów takich jak bawełna.

Krok 2: Odpowiednio dobierz kosmetyki myjące

Do codziennego mycia ciała postaw na delikatną emulsję, która skutecznie oczyści bez wysuszania skóry. Natomiast co najmniej raz w tygodniu użyj kosmetyku zawierającego kwas.  Najlepsze efekty dają: mocznik, kwas salicylowy, kwasy AHA, nadtlenek benzoilu, witamina C, witamina A i jej pochodne.

Krok 3: Co drugi dzień na noc stosuj maść, a w pozostałe dni krem nawilżający.

Szczególnie polecana jest w takim przypadku maść z witaminą A, bowiem witamina A (retinol) wspomaga regenerację skóry i zapobiega powstawaniu zmian. Wśród balsamów najlepsze będą te działające odżywczo i wygładzająco.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli jednak, na Twoich pośladkach pojawiły się liczne stany zapalne, torbiele, ropne krosty i inne niepokojące objawy może to świadczyć o chorobie, w związku z tym koniecznie należy skonsultować się z dermatologiem. Szczególnie jeśli pojawiły się nagle i przebiegają z ogólnoustrojowymi objawami np. podwyższoną temperaturą.