Dlaczego włosy wypadają właśnie po COVID-19? Jak sobie radzić?

Patrycja
Kobiece dolegliwości
28.04.2022 19:17
Dlaczego włosy wypadają właśnie po COVID-19? Jak sobie radzić?

Lista dolegliwości, które dotykają osoby chorujące na COVID-19 jest bardzo długa. Do długofalowych skutków ataku koronawirusa zalicza się zaburzenia czucia, smaku i węchu, zespół chronicznego zmęczenia, powikłania neurologiczne nazywane potocznie „mgłą mózgową”, depresję, bezsenność i problemy z oddychaniem. Obok wymienionych dolegliwości wciąż popularnym tematem jest nadmierne wypadanie włosów.

 

Zdjęcie Wypadanie włosów po COVID-19 to wciąż mocno aktualny temat. Jak sobie radzić? #1

Nadmierne wypadanie włosów nazwane łysieniem telogenowym, to jeden z długoterminowych skutków po chorowaniu na COVID-19. O łysieniu telogenowym mówimy, kiedy faza wzrostu włosa zostaje skrócona, czyli więcej włosów niż normalnie przechodzi w fazę spoczynku (telogenu). Do przyczyn łysienia telogenowego obok stresu, niedoboru składników odżywczych i czynników zewnętrznych dodano przejście COVID-19. Jednak to występowanie kilku czynników obok siebie zazwyczaj jest przyczyną nadmiernego wypadania włosów. 

 Łysienie telogenowe dotyczy niemal wyłącznie kobiet, jednak mamy dla nich dobrą wiadomość, można j skutecznie leczyć, doprowadzając do pełnego odrostu utraconych włosów. Jak zatrzymać gubienie włosów radzą lekarze, dietetycy, fryzjerzy i internauci. Zebraliśmy najbardziej wartościowe sposoby, by pokonać ten proces oraz metody zaradzające wypadaniu, które możemy wprowadzić w życie jeszcze w trakcie choroby.

Przyczyny telogenowego wypadania włosów:

 • Stres
 • Niedobory czynników odżywczych
 • Utrata wagi
 • Anemia
 • Miejscowe działanie składników chemicznych
 • Stosowanie niektórych leków
 • Stany gorączkowe
 • Choroby endokrynologiczne, wątroby, tarczycy, nerek, kiła i toczeń rumieniowaty

Dlaczego włosy wypadają właśnie po COVID-19?

W przypadku chorowania na COVID-19 zdecydowanie mamy doczynienia z czynnikami współwystępującymi:

 • W trakcie walki z chorobą organizm mobilizuje siły do jej zwalczenia kosztem innych procesów
 • Utrzymuje się stan gorączkowy
 • Brak apetytu sprawia, że tracimy na wadze
 • Długotrwale przyjmujemy leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, które osłabiają cebulki włosów.
 • W trakcie choroby poziom stresu utrzymuje się na wysokim poziomie

Zdjęcie Wypadanie włosów po COVID-19 to wciąż mocno aktualny temat. Jak sobie radzić? #2

Jak zapobiec łysieniu telogenowemu w trakcie trwania choroby?

Najważniejszy jest pierwszy krok, który możemy zrobić jeszcze w trakcie chorowania na COVID-19. W skład planu zapobiegawczego wchodzi:

 • Wspomaganie organizmu w walce z chorobą (zapewnienie sobie dostatecznej ilości snu i odpoczynku)
 • Dbanie o dobrze zbilansowana dietę, bogatą w witaminy, zwłaszcza te z grupy B i minerały. Warto także wprowadzić do menu produkty o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Szczególnie polecane są warzywa liściaste, warzywa krzyżowe, rośliny strączkowe,  marchew, cebula, buraki, kapusta, banany, brzoskwinie, orzechy,  nabiał i jaja.
 • Podczas choroby ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, a w przypadku gorączki, biegunki czy wymiotów  koniecznie stosowanie elektrolitów.
 • Dietę możemy uzupełniać suplementami zawierającymi kwasy omega,  witaminę D3, magnez, cynk, selen oraz probiotykami.

Jak graniczyć skutki łysienia telogenowego?

Działania i zabiegi, jakie możemy podjąć samodzielnie, nie zatrzymają natychmiast wypadania włosów, ale ograniczą je i przyspieszą wzrost nowych. Podstawą jest eliminacja czynnika sprawczego, jeśli po chorobie wywołała u nas poważne zaburzenia emocjonalne, być może pomoże nam wizyta u psychologa. Stres to główną przyczyna łysienia telogenowego, więc pomocna będzie także nauka metod relaksacji, które pomogą samodzielnie radzić sobie ze stresem. Należy przede wszystkim wzmocnić organizm po chorobie, zapewniając mu sen i odpoczynek potrzeby do regeneracji. Ważna jest zbilansowana  dieta bogata w witaminy i minerały. Dietę możemy uzupełniać suplementami zawierającymi drożdże, skrzyp polny, biotynę, cynk, selen, miedz, pokrzywę, witaminy A i E oraz z grupy B. Pobudzajmy system krwionośny, dbając o dostateczną ilość aktywności fizycznej. Używajmy dermokosmetyków, które będą hamowały wypadanie włosów i przyspieszały wzrost nowych. Kofeina, pokrzywa, ekstrakt z żeń-szenia, guarany i papryki to substancje, które będą pobudzały krążenie w skórze głowy i stymulowały porost. Podobnie stymulować komórki i cebulki włosów do wzrostu będą masaże głowy. Czasami pomocne może okazać się włączenie do codziennej pielęgnacji preparatów z minoksydylem, który poprawia ukrwienie brodawek skórnych i przyspiesza odrost włosów.

Kiedy mamy podejrzenie, że zachodzi u nas proces łysienia telogenowego najlepiej skontaktować się z trychologiem lub dermatologiem, które zaleci odpowiednie preparaty lub zabiegi. Często stosowane terapie to mezoterpia  z osocza bogatopłytkowego i fibryny, zabiegi infuzji tlenowej, laser.

Zdjęcie Wypadanie włosów po COVID-19 to wciąż mocno aktualny temat. Jak sobie radzić? #3

 

Ważne

Łysienie telogenowe może rozpocząć się nawet do trzech miesięcy po wystąpieniu czynnika je powodującego. Jego wychwycenie nie zawsze jest proste i nie zawsze wiąże się z samym zachorowaniem na COVID-19, ale np. z zaburzeniami emocjonalnymi, które choroba wywołała. To dlatego nie zawsze endokrynolog, trycholog czy dietetyk będzie właściwym lekarzem zajmującym się leczeniem. Może zdarzyć się, że najodpowiedniejsza będzie wizyta u psychologa.

 

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną