Czy kolejność urodzenia dziecka ma wpływ na jego charakter?

Patrycja
Dziecko
26.04.2022 17:50
Czy kolejność urodzenia dziecka ma wpływ na jego charakter?

Rodzeństwo może być do siebie podobne albo całkowicie różne, zarówno pod względem wyglądu, zachowania, jak i charakteru. Sprawdź, czy kolejność urodzeń może kształtować osobowość. Dowiedz się, jakie to ma znaczenie i wpływ na życie dzieci.

Podobieństwa i różnice w rodzinie

Dzieci mogą bardzo podobne do któregoś z rodziców, albo być taką mieszanką ich obojga. Także rodzeństwo może być do siebie niezwykle podobne lub całkowicie różne. Choć wygląd zależy od genów, to charakter i osobowość uwarunkowane są też czynnikami środowiskowymi i wychowaniem. A co z kolejnością urodzeń dzieci? Sprawdź, jaki to ma wpływ na ich charakter!

Zdjęcie Czy kolejność urodzenia dziecka ma wpływ na jego charakter? #1

Czy kolejność urodzenia dziecka ma wpływ na jego charakter?

Udowodniono, że wiele cech dzieci może wynikać ze sposobu, w jaki traktowane są przez rodziców. A na to z kolei może mieć wpływ kolejność urodzeń. Choć rodzice starają się traktować swoje dzieci sprawiedliwie i po równo, to nie zawsze się to udaje.

  • Naukowcy doszli do wniosku, że rodzice traktują najmłodsze dziecko najbardziej pobłażliwie i pozwalają mu na więcej, niż starszemu rodzeństwu. Uważają, że jest młodsze niż w rzeczywistości.
  • Z kolei od najstarszego dziecka oczekują większej samodzielności, odpowiedzialności i dojrzałości, przylepiając mu łatkę „starszego brata lub siostry”.
  • Od średniego dziecka nie wymaga się aż tyle, z tego powodu często unika odpowiedzialności i jest bardziej beztroskie, niż reszta rodzeństwa.

Teoria kolejności urodzeń

Nad teorią urodzeń pochylał się już pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku, Alfred Adler, bliski współpracownik Zygmunta Freuda. Uważał, że miejsce zajmowane przez dziecko w kolejności urodzenia, kształtuje jego osobowość, charakter i wpływa na styl życia.

  • Według Adlera, jeśli jesteś najstarszy z rodzeństwa, jesteś silny psychicznie, odpowiedzialny i masz tendencję do przewodzenia innym. Chętnie przejmujesz inicjatywę, jesteś aktywny, a także troskliwy i opiekuńczy.
  • Jeśli jesteś średnim dzieckiem, szybko się rozwijałeś i dojrzewałeś. Wyrosłeś na ambitną osobą, która wysoko stawia sobie poprzeczkę.
  • Jeśli jesteś najmłodszym dzieckiem, jesteś bardziej otwarty, towarzyski i beztroski, niż starsze rodzeństwo. Do wszystkiego podchodzisz ambicjonalnie i starasz się udowodnić, że jesteś najlepszy w wielu dziedzinach życia.

Zdjęcie Czy kolejność urodzenia dziecka ma wpływ na jego charakter? #2

Posiadanie rodzeństwa to prezent dla dziecka

Oprócz tego psychologowie uważają, że posiadanie rodzeństwa jest prezentem dla dziecka. Dzięki temu dzieci dzielą wspólne doświadczenia, radości i smutki. Przy rodzeństwie młodsze dzieci szybciej się rozwijają, powtarzają i naśladują, dzięki czemu wiele etapów rozwoju przechodzą szybciej i sprawniej.

Posiadanie brata czy siostry uczy także dziecko odpowiedzialności, empatii, dzielenia się, cierpliwości, pracy zespołowej, radzenia sobie z trudnościami i frustracją, umiejętności przepraszania i wybaczania.

Z kolei jedynacy mogą być bardziej rozpieszczeni przez rodziców. W dorosłym życiu oczekują ciągłej uwagi, troski i ochrony. Często bywają perfekcjonistami, wiele wymagają od siebie i innych.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną