Zachowania rodziców, które zabijają w dziecku kreatywność i pewność siebie. Nie rób tych błędów!

Katarzyna

Rodzicielstwo

21.04.2022 21:39

Zachowania rodziców, które zabijają w dziecku kreatywność i pewność siebie. Nie rób tych błędów!

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko wyrosło na mądrą i zaradną osobę, odnoszącą w życiu sukcesy. Jakie zachowania zabijają w dziecku kreatywność? Sprawdź!

Kreatywność i pewność siebie dzieci

Dzieci oraz nastolatki mają wiele pomysłów, chcą rozwijać swoją kreatywność i doświadczać wielu rzeczy. Rodzice stoją oczywiście na straży bezpieczeństwa swoich pociech, co sprawia, że czasami zbyt mocno hamują ich kreatywność. Niektóre zachowania sprawiają, że dziecko zaczyna tracić pewność siebie i robi się nieśmiałe i nieufne. Jakie zachowania rodziców sprawiają, że dziecko trafi kreatywność i pewność siebie? Podpowiadamy!

1) Krytyka

Bardzo często rodzicom zdarza się krytykować wybory dziecka, nawet o tym nie wiedząc. Zazwyczaj zaczyna się od prostego pytania np. „Co oglądasz?”, aby później wygłosić cały wykład na temat tego, że program ten jest nieodpowiedni, głupi lub że był już przez dziecko oglądany. Dziecko jednak podjęło już decyzje, a nasza krytyka niewiele zmieni. Zamiast od razu krytykować, należy zaakceptować jego wybory.

2) Odpowiadanie w jego imieniu

Niektórzy rodzice, gdy widzą, że ktoś zadał pytanie ich dziecku, a ono nie odpowiedziało od razu, to odpowiadają za niego. W naszych oczach jest to ratunek, a tak naprawdę dziecko nie ma nawet chwili, żeby się zastanowić i odpowiedzieć. Nie należy również mówić przy dziecku, że ono się po prostu wstydzi i dlatego nie odpowiedziało. Może dziecko potrzebuje chwili, aby odpowiedzieć na pytanie. Odpowiadanie za niego zmniejsza jego pewność siebie i może doprowadzić do tego, że dziecko będzie małomówne i nieufne.

Zdjęcie Zachowania rodziców, które zabijają w dziecku kreatywność i pewność siebie. Nie rób tych błędów! #1

3) Wypominanie wad

Dzieci różnią się od siebie i każde z nich ma swoje wady i zalety. Nie należy przypominać dziecku o jego wadach czy je podkreślać. Dziecko samo dobrze wie, z czym ma problem i z biegiem czasu może zacznie nad nim pracować. Jeśli dziecko np. nie czuje się dobrze w tłumie rówieśników, to nie należy „pchać” go tam na siłę.

4) Naciskanie

Rodzice często naciskają swoje dzieci do pilniejszej nauki, lepszych ocen w szkole czy wyższych wyników w zawodach. Dzieci chcąc sprostać wyzwaniom rodziców, często zapominają o swoim dzieciństwie i robią wszystko, aby rodziców uszczęśliwić. Rodzice na pewno są wtedy dumni z dzieci i mogą się nimi chwalić przed znajomymi, jednak warto pomyśleć, czy faktycznie to wszystko uszczęśliwia dziecko.