Jakie iglaki do donicy na taras?

Katarzyna

Ogród

21.04.2022 21:17

Jakie iglaki do donicy na taras?

Słońce coraz częściej wychyla się zza chmur. Warto więc pomyśleć o zakupie iglaków na taras lub balkon. Sprawdź, co polecamy!

Zdjęcie Iglaki na taras i balkon. Jakie wybrać? Podpowiadamy! #1

Zielony taras i balkon 

Nadeszły cieplejsze dni, a więc naszej uwagi dopomina się taras i balkon. Aby wiosną i latem nie świecił pustkami, tylko cieszył oko żywym zielonym kolorem, to trzeba coś na nim postawić lub posadzić rośliny w donicach. Co warto postawić na tarasie? Podpowiadamy, jakie iglaki się do tego nadają!

Różne warunki pogodowe 

Polska to kraj, w którym pogoda nie jest stała i potrafi się szybko zmienić. W związku z tym iglak, który będzie stał na świeżym powietrzu, musi wytrzymać różne warunki pogodowe, od ulewnych deszczy, przez mrozy czy gorące słońce. Warto na taras zakupić iglak, który będzie miał różne odcienie zieleni lub taki, który nie będzie za szybko rósł. Jakie iglaki będą się sprawdzać na polskich tarasach? Podpowiadamy!

Jałowiec pospolity 

Jałowiec pospolity to iglak, który ma złociste igły, które pięknie mienią się w słońcu. Jest to raczej niski krzak, ale ma rozłożyste gałęzie. Dość szybko rośnie, jednak jest łatwy w uprawie. Nie wymaga specjalnych warunków glebowych, więc świetnie nadaje się do uprawy w doniczce.

Zdjęcie Iglaki na taras i balkon. Jakie wybrać? Podpowiadamy! #2

Świerk pospolity 

Na taras lub balkon nadaje się również świerk pospolity „Pusch”, który jest miniaturową wersją świerka. Jego gałęzie zakończone są małymi szyszkami. Jest to mały krzew, ponieważ przez 10 lat urośnie tylko do 0,3m wysokości. Jego gałązki mają piękny zielony kolor. Nie wymaga on wiele uwagi, jednak nie lubi suchego i zanieczyszczonego powietrza.

Zdjęcie Iglaki na taras i balkon. Jakie wybrać? Podpowiadamy! #3

Sosna górska "Humpy"

Na tarasie możemy również posadzić sosnę górką typy „Humpy”. Roślina ta rośnie bardzo wolno i ma zwartą sylwetkę. Gałęzie ma krótkie, jednak są one ułożone bardzo gęsto. Nie wymaga specjalnej gleby i jest odporna na zmiany pogodowe. Nie straszna jej susza ani niska temperatura. Lubi słoneczne miejsca, więc można posadzić ją na skalniaku czy w zwykłej doniczce.

Jałowiec łuskowaty "Blue spider"

Jałowiec łuksowaty „Blue spiker” to krzew iglasty, który ma szeroko rozpostarte pędy. Jego igły są w odcieniu stalowoniebieskim, więc wygląda nietypowo i nowocześnie. Ma charakterystyczny wypiętrzający się środek oraz pędy, które są wydłużone i kierowane w różne strony.

Pielęgnacja

Iglaki powinny mieć wilgotne podłoże, jednak zależy to od danego gatunku. Jeśli jednak temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza, to nie powinno się ich podlewać. W okresie wiosennym warto zastosować płynne nawozy o bogatym składzie witaminowym lub te jednorazowe o spowolnionym działaniu. W przypadku jesiennych przymrozków należy pamiętać, aby zabezpieczyć je przed zimnem.