Co zrobić, jeśli kupiłeś przeterminowany produkt w sklepie?

Patrycja
Poradnik
27.04.2022 10:24
Co zrobić, jeśli kupiłeś przeterminowany produkt w sklepie?

Każdemu może zdarzyć się sytuacja, kiedy robiąc zakupy, nie zwrócimy uwagi na datę spożycia i przypadkowo kupimy przeterminowany produkt. Prawnik na TikToku wyjaśnia co zrobić, jeśli tak się stanie.

Zdjęcie Co zrobić, jeśli kupiłeś przeterminowany produkt w sklepie? #1

Kupiłeś przeterminowany produkt w sklepie? Sprawdź, co mówi na ten temat prawnik

Znany TikToker, Prawnik Marcin Kruszewski na swoim kanale @prawomarcina odpowiada, co zrobić, jeśli kupiłeś przeterminowany produkt spożywczy w sklepie.

Sprawdź to:

Prawo stoi po stronie konsumenta

Marcin Kruszewski mówi, że w takim przypadku prawo stoi po stronie konsumenta. Zamiast wyrzucać przeterminowany produkt do kosza i marnować pieniądze, można odzyskać je od sklepu!

Towar przeterminowany jest towarem wadliwym. Oznacza to, że można reklamować go na zasadzie rękojmi, a sklep ma obowiązek taką reklamację uwzględnić.

Sanepid nakłada kary za przeterminowaną żywność

To nie wszystkie konsekwencje, z jakimi może zmierzyć się sklep za wprowadzanie do sprzedaży przeterminowanych produktów spożywczych.

Sanepid może przeprowadzić kontrolę w sklepie i jeśli znajdzie przeterminowaną żywność, to placówkę czeka kara finansowa. W niektórych przypadkach sprawa może zostać skierowana nawet do sądu.

Wynika to z ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Zgodnie z nią do zakresu działania Sanepidu należy: „kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne, w szczególności dotyczących warunków produkcji, transportu, przechowywania i sprzedaży żywności oraz warunków żywienia zbiorowego”.

Za przeterminowany towar może odpowiadać pracownik

Pracownik sklepu, który ma w zakresie obowiązków służbowych kontrolowanie środków spożywczych pod kątem terminów przydatności do spożycia, nadzoruje towar lub jego układanie na półkach, może odpowiadać za przeterminowaną żywność.

Poniesie winę za niedopełnienie obowiązków, wskutek zaniedbań i może zostać ukarany karą grzywny.

Co z produktami, którym niebawem kończy się termin ważności?

Jeśli żywność niebawem przekroczy termin ważności, opakowania są uszkodzone, warzywa i owoce zwiędnięte, to takie produkty są przekazywane przez sklepy Organizacjom Pożytku Publicznego. Te następnie dystrybuują je wśród osób potrzebujących. Do takich organizacji należy m.in. Federacja Polskich Banków Żywności, Caritas i rożne lokalne organizacje charytatywne.

Część sklepów wprowadziła też specjalne lodówki z żywnością przecenioną o 50%. Inne organizują wieczorne wyprzedaże niesprzedanych warzyw lub owoców. To pozwala na zmniejszenie ryzyka marnowania towarów i wyrzucania żywności.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną