Niektórzy już od najmłodszych lat myślą o zrobieniu sobie tatuażu. Wyczekują wtedy do uzyskania pełnoletniości. Okazuje się, że prawo wcale nie zabrania zrobienia tatuażu przed 18 rokiem życia.
Stała moda na tatuaże
Tatuaże jak na razie nie wychodzą z mody i coraz więcej osób przyozdabia sobie nimi ciało. Nikogo nie szokuje już osoba z tatuażami w widocznych miejscach, a decydują się na nie już coraz młodsze osoby. Wiele osób myśli, że graniczną datą jest tu 18 rok życia, po którego ukończeniu do woli możemy przyozdabiać swoje ciało. Okazuje się jednak, że żaden przepis prawa nie zabrania zrobienia sobie tatuażu przed uzyskaniem pełnoletniości.
Prawo w Polsce
Według artykułu 95 i 96 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, powinny być posłuszne swoim opiekunom prawnym. Mogą one jednak decydować o sobie w pewnych sprawach, o których mówi prawo dziecka oraz Konsytuacja. Jednak i w tych przypadkach powinny one słuchać opinii i zaleceń swoich prawnych opiekunów. W przepisach prawa nie istnieje przepis, który mówiłby wprost, że osoby poniżej 18 roku życia nie mogą zrobić sobie tatuażu. Co więcej, rodzice dziecka, które zrobi sobie tatuaż, będąc niepełnoletnie, nie mogą pozwać salonu tatuażu, a nawet jeśli to zrobią, to i tak sąd odrzuci taki pozew, ponieważ nie ma do tego postaw prawnych.
Zasady tatuowania klientów niepełnoletnich
Salony tatuażu nie muszą legitymować swoich klientów i sprawdzać ile mają lat. Wiele salonów jednak w swoich regulaminach mają zapisane zasady odnośnie do tatuowania klientów niepełnoletnich. Mogą również poprosić o pisemną zgodę opiekuna, która wcale nie musi być podpisana przez faktycznego opiekuna. Innym rozwiązaniem jest również prośba o osobiste wstawienie się opiekuna. Osobiste wstawienie się opiekuna do salonu tatuażu pozwala również na bezpośrednią kontrolę nad tym, co stanie się z jego dzieckiem. Czasami dzieci mają również „ciekawe” pomysły, jeśli chodzi o wzór oraz miejsce zrobienia tatuażu. Ozdobienie ciała w ten sposób jest nieodwracalne, dlatego decyzja ta powinna być podjęta z rozwagą i rozsądkiem.
Salony z amatorami
W niektórych salonach tatuażu nie pyta się klienta o wiek, jednak mogą to być salony słabo renomowane, a osoba, która będzie robić tatuaż może być amatorem. W związku z tym tatuaż może nie być solidnie wykonany. W sytuacji, gdy dziecko zrobi sobie tatuaż, a on się nie spodoba rodzicom, to nie mogą oni zażądać jego usunięcia.
Przemyślana decyzja
Przed pójściem do salonu tatuażu przed 18 rokiem życia warto zastanowić się nad kilkoma aspektami, a mianowicie:
- Czy w ogóle tatuaż jest niezbędny do życia?
- Czy kłótnie z rodzicami są tego warte?
- Czy wybrany wzór nie znudzi się za jakiś czas?
- Czy tatuażystą nie jest amator, który może zniszczyć tatuaż?
- Czy wybrane miejsce i wzór tatuaży są odpowiednie i nie zniekształcą się po kilkunastu latach?