Czy musisz wpuścić policję do mieszkania?

Agnieszka

Ogród

19.04.2022 11:38

Czy musisz wpuścić policję do mieszkania?

 

Czy wizyta policji w naszym domu musi skończyć się ich wejściem do środka? Co na ten temat mówi prawo polskie? Czy musimy wpuszczać policję do domu?

Zdjęcie Czy musisz wpuścić policję do mieszkania? #1

Wielu z nas zdarzyła się kiedyś wizyta policji w naszym domu. Czy to w sytuacji głośnej imprezy, czy konieczności przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Część z nas odruchowo wpuściła więc funkcjonariuszy do środka.

Czy jednak mamy taki obowiązek? Załóżmy, że do naszego domu/mieszkania puka policja, ponieważ sąsiedzi poskarżyli się na głośną imprezę. Może się okazać, że zasłużyliśmy na mandat.

Czy więc musimy wpuszczać policję do środka? Okazuje się, że nie. Przepisy prawa polskiego, a konkretniej artykuł 50 konstytucji gwarantuje nam nienaruszalność naszego mieszkania. Policja może więc wejść do niego jedynie w ściśle określonych sytuacjach. Zakłócenie ciszy, czy porządku nie należy do takich sytuacji. Istotne informacje znajdziemy w artykule 220 Kodeksu Postępowania Karnego, który jest obowiązujący w 2021 r.

Jak możemy tam przeczytać w paragrafie pierwszym: „Przeszukania może dokonać prokurator albo na polecenie sądu lub prokuratora Policja, a w wypadkach wskazanych w ustawie-także inny organ.”

„W wypadkach niecierpiących zwłoki, jeżeli postanowienie sądu lub prokuratora nie mogło zostać wydane, organ dokonujący przeszukania okazuje nakaz kierownika swojej jednostki lub legitymację służbową, a następnie zwraca się niezwłocznie do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania.”

Za zakłócanie ciszy nocnej, lub z powodu złośliwego sąsiada, nie czeka nas więc żadna odpowiedzialność, jeśli nie wpuścimy policji do domu. 

Oczywiście, jeśli mamy ochotę możemy zaprosić funkcjonariuszy do środka, co z pewnością zadziała na naszą korzyść wizerunkowo. Jednak nie uchroni nas przed otrzymaniem mandatu, jeśli popełniliśmy wykroczenie (zakłócanie porządku). 

Mandat za zakłócanie ciszy nocnej

Zakłócanie ciszy nocnej nie zobowiązuje nas do wpuszczenia policji do domu, jednak jest wykroczeniem, za który możemy otrzymać karę. Najłagodniejszym wymiarem kary jest mandat. Mandat za zakłócanie ciszy nocnej może wynieść od 20 do nawet 5000 zł.