Jak poradzić sobie z uciążliwym sąsiadem?

Patrycja

Dom

06.02.2022 20:16

Jak poradzić sobie z uciążliwym sąsiadem?

Dobry sąsiad to prawdziwy skarb. Niestety wiele osób zmaga się z takimi, którzy urządzają nieustanne imprezy, nie przestrzegają ciszy nocnej lub się awanturują. Dowiedz się, jak poradzić sobie z uciążliwym sąsiadem i odzyskać upragniony spokój we własnym mieszkaniu.

Zdjęcie Jak poradzić sobie z uciążliwym sąsiadem? #1

Uciążliwy sąsiad to spory problem

Hałaśliwe remonty zaczynające się bladym świtem lub trwające do późnej nocy, nieustanne imprezy, nieprzestrzeganie zasad ciszy nocnej, takich przypadków uciążliwego działania nie powinniśmy zostawiać bez reakcji. Niektórzy sąsiedzi mogą zmienić nasze życie w udrękę. Jeśli ich zachowanie jest powtarzalne i wynika ze złej woli, warto podjąć odpowiednie kroki, aby odzyskać spokój we własnym domu.

Jak poradzić sobie z kłopotliwym sąsiadem?

Warto zacząć od zwykłego zwrócenia uwagi uciążliwemu sąsiadowi na temat tego, że jego zachowanie nam przeszkadza. Może okazać się, że on sam nie zdaje sobie z tego sprawy. Najlepiej zrobić to twarzą w twarz, rozmowa powinna być przeprowadzona spokojnie i uprzejmie. Jednak wiele osób decyduje się też na napisanie listu, w obawie przed reakcją sąsiadów.

Jeśli polubowna próba rozwiązania problemu nie przyniesie skutku, nie pozostaje nic innego, jak zgłosić sprawę do straży miejskiej lub na policję. Gdy uciążliwości ze strony sąsiadów mają miejsce w czasie ciszy nocnej, czyli między godziną 22:00 do 6:00, mamy do czynienia z wykroczeniem w postaci nadmiernego hałasu- i wtedy mamy prawo to zrobić.

Jeśli interwencja nic nie da, o sprawie warto powiadomić także spółdzielnię mieszkaniową lub administratora budynku.

Jak wygląda dalsze postępowanie?

Uporczywy sąsiad zostanie ukarany mandatem za wykroczenie, w wysokości do 500 złotych. Jeśli to nie przyniesie skutku i uciążliwe zachowanie się nie skończy, policja lub straż miejska mogą złożyć wniosek o ukaranie do sądu. Wtedy będzie grozić mu bardziej dotkliwa kara: grzywna do 5000 złotych, ograniczenie wolności lub areszt.

Co, jeśli to zawiedzie?

Jeśli wszystko podejmowane przez na kroki zawiodą, można sięgnąć po surowsze rozwiazanie. Jest nią pozbawienie uciążliwego sąsiada prawa korzystania z zajmowanego lokalu i zmuszenie do wyprowadzki. Takie rozwiązanie jest możliwe, ale tylko w stosunku do osób, które nie są właścicielami swoich mieszkań. Wniosek o eksmisję pozwala złożyć ustawa o ochronie praw lokatorów.

Gdy postępowanie sąsiada wynika z choroby psychicznej, można rozważyć wniosek o ubezwłasnowolnienie lub umieszczenie takiej osoby w domu pomocy społecznej. Natomiast jeśli sąsiad nęka inne osoby, warto zastanowić się nad postępowaniem karnym. Niestety należy liczyć się z tym, że wszystkie te procesy są czasochłonne i mogą trwać nawet latami.