Jakich produktów nie powinien jeść pies?

Katarzyna

Poradnik

11.04.2022 18:31

Jakich produktów nie powinien jeść pies?

Pies, mimo że zachowuje się czasami „po ludzku”, to nie może jeść tego, co ludzie. Sprawdź, czego nie należy podawać psu do jedzenia!

Zdjęcie Jakich produktów nie powinien jeść pies? Sprawdź! #1

Układ trawienny psa

Pies jako zwierzę ma inny układ trawienny. W związku z tym nie wszystkie produkty, które jedzą ludzie, mogą zostać przez niego strawione. Niektóre produkty z naszego menu mogą zaszkodzić psu i wywołać przykre dolegliwości. Czego nie podawać psu do jedzenia? Sprawdź!

1) Kokos i olej kokosowy

Ostatnimi czasu do kuchni zawitały produkty z kokosa, a dokładniej olej kokosowy czy mleko kokosowe. Niestety podanie psu tych produktów może wywołać u czworonoga rozstrój żołądka i rozwolnienie.

2) Awokado

Awokado to owoc, który nie powinien znaleźć się w psim menu. Zawiera ono bowiem persin, który jest toksyną i źle wpływa na układ trawienny psa. Wywołuje on bowiem biegunkę i rozwolnienie u naszego czworonoga.

3) Winogrona i rodzynki

Kolejnym owocem, którego nie można podawać psu, są winogrona. Mogą one u niego wywołać niewydolność nerek. Ta sama zasada dotyczy również rodzynek, które są dla psa jeszcze bardziej szkodliwe.

Zdjęcie Jakich produktów nie powinien jeść pies? Sprawdź! #2

4) Czosnek

Dla psa nie powinno się podawać również czosnku, który może powodować problemy z żołądkiem.

5) Surowe lub niedogotowane mięso

Dla psa nie powinno się dawać do jedzenia surowego, lub niedogotowanego mięsa, ponieważ może posiadać w sobie bakterie Salmonelli lub E.coli, które mogą spowodować mocne problemy żołądkowe.

6) Nasiona i rdzenie jabłek

Pies nie powinien jeść jabłek, a dokładniej ich pestek i rdzenia, ponieważ zawierają one cyjanek. Ten składnik może u psa spowodować rozszerzenie źrenic, trudności w oddychaniu, a nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Zdjęcie Jakich produktów nie powinien jeść pies? Sprawdź! #3

7) Morele 

Morele również nie powinny trafić do psiego pyska. Mają one bardzo podobne działanie jak jabłka, jeśli chodzi o psy. Dodatkowo mogą powodować zaczerwienienie błon śluzowych oraz wstrząsy.

8) Kości

W psim menu nie powinny znaleźć się również kości, ponieważ mogą one utknąć w przełyku lub jeśli są ostre, to mogą nawet go nakłuć czy zadrapać.

9) Słone przekąski

Dla psa nie powinno się również podawać słonych przekąsek lub dodawać soli do jedzenia. Przyprawa ta sprawia, że pies odczuwa pragnienie, nadmiernie się nawadnia, a później często oddaje mocz. Zbyt duża ilość soli w psim organizmie może wywołać biegunkę, otępienie, drgawki czy nawet śmierć.

10) Cebula i szczypiorek

Psi układ trawienny również nie poradzi sobie dobrze z cebulą i szczypiorkiem. U młodych i starszych psów mogą one powodować anemię oraz podrażnienie układu pokarmowego.

Zdjęcie Jakich produktów nie powinien jeść pies? Sprawdź! #4

10) Rumianek

Mimo że rumianek to zdrowe zioło, to nie należy psu dawać naparów z niego. Może one bowiem spowodować zapalenie skóry, wymioty czy brak chęci jedzenia. Częste podawanie tego zioła może wywołać nawet krwawienie.

11) Wiśnie

Wiśnie to owoce, które również nie powinny być zjadane przez psy. Mają bowiem one w sobie cyjanek, który jak wiemy, nie jest odpowiedni dla psów.

12) Orzechy

W psim menu nie należy umieszczać również orzechów tj. migdały, orzechy makadamia, orzeszki ziemne czy orzechy włoskie. Mogą one doprowadzić do osłabienia, wymiotów, zapalenia trzustki czy hipertermii u psa.

13) Nasiona gorczycy

Dla psa nie powinno się dawać nasion gorczycy ani potraw z nimi w składzie. Mogą one bowiem doprowadzić do nadmiernego ślinienia, drgawek i niewydolności nerek u czworonoga.

14) Roślina pomidor

Pies nie powinien również jeść pomidora, a raczej rośliny, na której rośnie. Zawiera ona bowiem solaninę, która jest toksycznym składnikiem. Może u psa doprowadzić do nadmiernego ślinienia, senności, biegunki oraz zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Zdjęcie Jakich produktów nie powinien jeść pies? Sprawdź! #5

15) Rabarbar

Rabarbar to kolejny owoc zakazany na psiej liście. Może on spowodować tak jak gorczyca, drgawki i problemy z nerkami u psa.

16) Owoce cytrusowe

Pies nie powinien dostawać do jedzenia również owoców cytrusowych, ponieważ spowodują u niego rozstrój żołądka oraz silne bóle brzucha.

17) Czekolada

Czekolada tak uwielbiana przez ludzi, również nie powinna tracić do psiego pyska. Jest ona szkodliwa dla psów i może u nich wywołać wymioty, biegunkę, ciężkie sapanie oraz nadmierne pragnienie. Wszystko za sprawą metyloksantyny, której więcej jest w ciemnej czekoladzie.

18) Alkohol

Pies nie powinien pić również alkoholu, ponieważ może on wywołać u niego biegunkę, problemy z błędnikiem, drgawki, śpiączkę, a nawet śmierć.

19) Surowe jajka

Tak jak w przypadku surowego mięsa, podanie psu surowych jajek może doprowadzić do zarażenia się bakterią Salmonelli czy E.coli, które są niebezpieczne i mogą wywołać problemy ze skórą i sierścią.

Zdjęcie Jakich produktów nie powinien jeść pies? Sprawdź! #6

20) Mleko i nabiał

Pies nie powinien jeść również zbyt dużo nabiału, ponieważ jego organizm może sobie nie poradzić z jego przetrawieniem, co może doprowadzić do biegunki i wymiotów.