Wielkanoc ważniejsza niż Boże Narodzenie? Co na ten temat sądzą Polacy?

Martyna P.

Człowiek

14.04.2022 11:36

Wielkanoc ważniejsza niż Boże Narodzenie? Co na ten temat sądzą Polacy?

Zarówno Wielkanoc, jak i Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowe, pełne tradycji i zwyczajów. Każde z tych Świąt przeżywa się inaczej, jest to kwestia bardzo indywidualna.  Nie powinno się ich porównywać, lecz przyjęło się, że wśród upodobań Polaków jeden okres góruje nad drugim. Oczywiście mowa tu o wymiarze świeckim , a nie religijnym. Co takiego Polacy lubią w Świętach Wielkanocnych?

Badania przeprowadzone przez SW Research na temat Świąt Wielkanocnych pokazują, że aż 93% badanych będzie obchodzić te święta Wielkanocne.

 

Zdjęcie Wielkanoc góruje nad Bożym Narodzeniem? Polacy wskazują walory tych Świąt! #1

Brak przedświątecznej gorączki prezentów

Wiele osób wskazuje, że okres przed Wielkanocą jest o wiele spokojniejszy. Odchodzi konieczność głowienia się nad podarunkami dla rodziny i szał zakupów prezentowych. W Wielkanoc jedynie niektóre rodziny decydują się na obdarowywanie najmłodszych.

 

Mniejsze wydatki

Ekonomiści wskazują, że Polacy przeznaczają mniej pieniędzy na organizacje Wielkanocy niż Bożego Narodzenia. Zapewne związane jest to z nieobdarowywaniem się prezentami. Na wzajemne podarunki Polacy potrafili wydawać spore sumy, szczególnie posiadając duże rodziny.

Ponadto przez rekordowo wysoką inflację Polacy w tym roku chcą przeznaczyć na spożywcze zakupy wielkanocne mniejsze sumy. Przypomnijmy, że inflacja w marcu wyniosła 10,9%, co jest wynikiem najwyższym od 22 lat. Ceny produktów i usług konsumpcyjnych stale rosną.

Badania przeprowadzone przez UCE Research i Grupę Blix na grupie ponad 2200 dorosłych Polaków wskazują, że w 2022 roku na Wielkanoc wydamy nie więcej niż 200 złotych w przeliczeniu na osobę.

Okazuje się, że 64% ankietowanych osób zamierza ograniczyć zakupy.

 

Śmigus dyngus i dekorowanie pisanek, koszyczek wielkanocny

Wielu Polaków, szczególnie młodych z utęsknieniem czeka na Śmigus Dyngus, podczas którego można beztrosko oblewać się wodą. Woda jest symbolem oczyszczenia, dlatego stanowi nieodłączny element Wielkanocy.

Dawniej Wielkanocny Poniedziałek polegał na biciu wierzbowymi gałązkami po nogach oraz wzajemnym oblewaniu się wodą. Miało to symbolizować wiosenne budzenie się do życia i oczyszczenie z brudu, chorób oraz grzechu.

Pozytywnym aspektem Wielkanocy jest także przygotowywanie pisanek i koszyczka wielkanocnego. Tradycje te przypadają do gustu najmłodszym członkom rodziny i sprawiają im mnóstwo radości.

 

Wiosenna aura

Wiele osób lubi Wielkanoc ze względu na okres, na który przypada. Przy wiosennej, sprzyjającej pogodzie można więcej czasu spędzić na świeżym powietrzu. Biesiada w ogrodzie w rodzinnym gronie, czy spacery są niezwykle przyjemne.

 

Zdjęcie Wielkanoc góruje nad Bożym Narodzeniem? Polacy wskazują walory tych Świąt! #2

Wielkanoc, Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, Pascha jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, które celebruje misterium paschalne Jezusa Chrystusa, czyli mękę, śmierć i zmartwychwstanie.

Okres kościelny wielkanocny trwa od niedzieli św. Trójcy. Wielkanoc jest poprzedzona Wielkim Postem 40- dniowym, którego ostatni tydzień nazywa się Wielkim Tygodniem. 

Wielkanoc jest świętem ruchomym, co roku przypada w inny dzień marca lub kwietnia.

A Wy za co lubicie Wielkanoc?