Jak szybko rosną włosy? Jak to przyspieszyć?

Sponsorowany
Uroda
14.04.2022 11:26
Jak szybko rosną włosy? Jak to przyspieszyć?

Każda i każdy z nas marzy o zdrowych i lśniących włosach - aby osiągnąć taki efekt, musimy pamiętać nie tylko o wyborze odpowiednich kosmetyków, ale również przemyślanej i świadomej pielęgnacji. Wszystko bowiem zaczyna się od skóry głowy i kondycji naszych mieszków włosowych - to one decydują o tym, czy nasze włosy będą rosły zdrowo i bezproblemowo. Dlatego jeśli chcemy przyspieszyć porost włosów, powinniśmy skupić się na odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy - poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje. 

Fakty i mity - jak szybko rosną włosy? 

To, jak szybko rosną nasze włosy zależy od wielu czynników, również tych genetycznych. Przyjmuje się jednak, że tempo wzrostu włosów w ciągu doby to średnio 0,35 milimetra, co daje nam około 1 centymetra w ciągu całego miesiąca i od 12 do 13 centymetrów w skali roku. Oczywiście są to dane uśrednione, może się okazać, że nasze włosy rosną nieco szybciej lub wolniej, w zależności od stanu zdrowia, diety, stylu życia czy uwarunkowań genetycznych. Dlatego jeśli zależy nam na dokładnym sprawdzeniu jak duży jest przyrost naszych włosów możemy udać się na wizytę do gabinetu trychologa - specjalisty zajmującego się skórą naszej głowy oraz włosami. 

Należy również pamiętać, że w niektórych okolicznościach włosy mogą rosnąć szybciej. Zostało na przykład dowiedzione, że włosy rosną nam szybciej latem i wiosną, gdy skóra naszej głowy jest odpowiednio dotleniona. Porost włosów jest również szybszy u młodych osób, szczególnie pomiędzy 16 a 24 rokiem życia, kiedy gospodarka hormonalna ma duży wpływ na przemiany w naszym ciele. Ciekawostką może być również fakt, iż to mężczyznom włosy wyrastają i wzrastają szybciej niż kobietom. Dlaczego? Jest to uwarunkowane nie tylko kwestiami hormonalnymi, ale również faktem tego, że kobiety o wiele częściej niż mężczyźni poddają swoje włosy licznym stylizacjom, narażając je na osłabienie. Dlatego tak ważne jest ich wzmocnienie, np. poprzez zażywanie suplementu diety Vitapil biotyna bambus.

Fazy wzrostu włosa 

Fazy wzrostu włosów możemy podzielić na trzy główne etapy, które różnią się dynamiką i tempem wzrostu. Pełen cykl życia włosów trwa zazwyczaj od 6 do 7 lat. 

Pierwsza faza to anagen, czyli faza dynamicznego wzrostu, kiedy dochodzi do licznych podziałów komórkowych w macierzy włosa. Włosy znajdujące się na tym etapie są wrażliwe i podatne na działanie czynników zewnętrznych — kosmetyków, sposobu stylizacji czy warunków atmosferycznych. W fazie anagenu, przy założeniu, że nie mamy problemów zdrowotnych, na głowie powinno znajdować się od 80 do 90 procent włosów. 

Kolejną fazą jest katagen, stosunkowo krótki okres trwający zaledwie od 2 do 4 tygodni, w której czasie procesy podziałów komórkowych wyciszają się, macierz zanika, a włos zostaje wypychany ku górze. Faza katagenu jest nazywana fazą przejściową. 

Ostatnią fazą, kończącą cały cykl jest telogen, czyli faza spoczynku. Włos jest na tym etapie martwy i silnie zrogowaciały, co sprawia, że samoistnie wypada ze skóry głowy. U osoby zdrowej znajduje się zazwyczaj 20 procent włosów w tej fazie cyklu. Jeśli wartość włosów na tym etapie jest wyższa dochodzi do łysienia telogenowego. 

Jak możemy przyspieszyć wzrost włosów? 

Skoro wiemy już, jak wygląda cykl życia naszych włosów oraz z jaką prędkością rosną, możemy zastanowić się nad tym czy istnieją jakieś sposoby na przyspieszenie tego procesu. Jak powinniśmy zadbać o nasze włosy, aby rosły szybciej? 

Pierwszym krokiem może być wewnętrzne wsparcie i suplementacja. Nasz organizm jest jednością - niedobór witamin i substancji mineralnych może prowadzić do zaburzenia poszczególnych narządów lub procesów. Kiedy brakuje nam cynku, żelaza, kwasu foliowego, witamin z grupy B, D czy witaminy E nasze włosy tracą swoją siłę i blask. Dlatego świadomą pielęgnację powinniśmy zacząć od sprawdzenie, czy dostarczamy sobie wszelkich niezbędnych substancji, a następnie, jeśli to konieczne, wybierzmy suplement diety, który będzie wspierał nasze włosy i tempo ich wzrostu. 

Oczywiście ważny jest również wybór kosmetyków - olejki, specjalne szampony, które poprawiają odżywienie włosów czy ukrwienie skóry głowy i oczyszczenie mieszków włosowych oraz wcierki, maseczki i peelingi to nasi sprzymierzeńcy jeśli chodzi o zwiększenie tempa wzrostu naszych włosów. Szczególnie skuteczne będą kosmetyki zawierające grupę substancji zwaną jako PEH, czyli humektanty, emolienty oraz proteiny, ale również te z czarną rzepą, łopianem, skrzypem polnym czy pokrzywą. 

Pamiętajmy również o specjalnych zabiegach przeznaczonych dla skóry głowy - to ona ma największe znaczenie dla stanu i wzrostu naszych włosów. Szczególnie wskazane będą masaże oraz peelingi, które nie tylko wspomogą ukrwienie, ale również dotlenienie skóry głowy. Jeśli zależy nam na szybkim działaniu, możemy również sięgnąć po zabiegi takie jak mezoterapia, czyli dostarczanie substancji odżywczych bezpośrednio do cebulki włosy przy pomocy specjalnych igieł.

Dlatego świadomą pielęgnację powinniśmy zacząć od sprawdzenie, czy dostarczamy sobie wszelkich niezbędnych substancji, jak np. Vitapil

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną