Jakich owoców nie może jeść pies?

Patrycja

Newsy

27.07.2022 16:34

Jakich owoców nie może jeść pies?

Swoje zwierzaki traktujemy jak członków rodziny i często dokarmiamy je różnymi smakołykami. Latem częstujemy swoje psy sezonowymi owocami i warzywami. Wydaje nam się, że nie robimy nic złego, ale niektóre z nich mogą doprowadzić nie tylko do rozstroju żołądka, ale również do śmierci zwierzęcia! Dowiedz się, jakich owoców nie powinien jeść pies.

Zdjęcie Jakich owoców nie może jeść pies? #1

Lepiej nie dokarmiaj w ten sposób swojego psa!

Choć owoce i warzywa stanowią cenne źródło witamin i minerałów, niektórych z nich nie powinniśmy pod żadnym pozorem podawać swoim zwierzakom. Lepiej nie dokarmiaj w ten sposób swojego psa, ponieważ niektóre smakołyki mogą dla niego stanowić poważne zagrożenie zdrowotne.

Jakich owoców nie może jeść pies?

Winogrona

Winogrona są toksyczne dla psa. Niestety naukowcom nie udało się dotąd ustalić, jaka substancja w nich zawarta jest tak szkodliwa dla czworonogów. Wiadomo jednak, że ich spożycie może skutkować ciężkim zatruciem, objawiającym się biegunką i wymiotami, w niektórych przypadkach nawet śmiercią. Pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się około 5 godzin po spożyciu winogron.

Rodzynki

Rodzynki, czyli przetworzone winogrona, są dla psów równie szkodliwe, co świeże owoce niepoddane obróbce termicznej. Nigdy nie podawaj ich swojemu pupilowi, jeśli nie chcesz narażać go na zatrucie pokarmowe.

Czereśnie

Pestki czereśni zawierają cyjanek. Ich spożycie przez psa może wywołać oszołomienie, zawroty głowy, duszności, utratę przytomności i drgawki. Nigdy nie dawaj ich swojemu pupilowi.

Zdjęcie Jakich owoców nie może jeść pies? #2

Wiśnie

Wiśnie także należą do owoców zakazanych. Podobnie jak czereśnie, ich pestki oraz łodyżki zawierają cyjanek, który w dużych ilościach, jest śmiertelną trucizną!

Cytryna

Kwas cytrynowy zawarty w owocu może powodować zaburzenia żołądkowo- jelitowe, odwodnienie a nawet ciężkie uszkodzenia wątroby. Lepiej, żeby Twój pies nigdy nie jadł cytryny.

Pomarańcze

Psy nie powinny jeść pomarańczy. Mogą działać moczopędnie i być przyczyną biegunek. Dodatkowo zawarte w nich olejki eteryczne podrażniają nos i oczy czworonogów.

Mandarynki

Podobnie wygląda sprawa z mandarynkami. Te owoce zawierają duże ilości psoralenu, czyli substancji działającej drażniąco na drogi oddechowe, oczy i układ pokarmowy. Ich spożycie prowadzi do wymiotów, krwawych biegunek, a nawet śmierci pupila.

Awokado

Psy nie mogą jeść awokado, ze względu na zawartą w nich substancję zwaną persinem. Nawet niewielka dawka persinu u psa, może zaburzyć funkcjonowanie układu krążenia oraz pracę wątroby. Obawy zatrucia to kolki, biegunka i wymioty.

Tego nie podawaj swojemu zwierzakowi

Ludzkie jedzenie prawie zawsze jest dla zwierząt zbyt pikantne, słodkie, tłuste i bogate w skrobię- czyli po prostu nieodpowiednie. Dlatego swojemu pupilowi nie podawaj słodyczy, ani mocno przyprawionych, ostrych, smażonych lub wędzonych potraw. Szczególnie niebezpieczna dla zwierząt może być czekolada, ponieważ zawarta w niej substancja teobromina, może prowadzić do poważnych objawów zatrucia.

Zatrucie pokarmowe u zwierząt

Zwierzakowi, który zjadł szkodliwe pokarmy grozi wiele poważnych problemów zdrowotnych. Należą do nich przede wszystkim: ciężkie zatrucie pokarmowe, perforacja jelita, przedziurawienie żołądka, zapalenie śluzówki żołądka i jelit lub zatrzymanie ciała obcego w przewodzie pokarmowym. Takie zatrucie u wrażliwych zwierząt, może doprowadzić nie tylko do rozstroju żołądka, ale również do śmierci.