Dom

5 nietypowych zwyczajów wielkanocnych z całego świata.

Justyna

April 11, 2017, 11:34 a.m.

5 nietypowych zwyczajów wielkanocnych z całego świata.

Malowanie jajek, śmigus dyngus, święcenie koszyczka to znane i bliskie nam tradycje. A co powiesz na wielkanocne kapelusze, wiedźmy, picaos, czy szmigrus? Poznaj 5 oryginalnych tradycji z różnych zakątków świata.

1. #USA

W Stanach Zjednoczonych w niedzielę wielkanocną organizowane są konkursy na najpiękniejszy Easter Bonnet, czyli wielkanocny kapelusz. Biorą w nich udział głównie kobiety i dzieci. Świąteczne nakrycia głowy udekorowane są niczym nasze stroiki – jajkami, piórkami, kwiatami, kurczaczkami, królikami. Liczy się kreatywność i odwaga.

Zdjęcie 5 zwyczajów wielkanocnych na świecie #1

#2. Szwecja

Wielka Sobota w Skandynawii to dzień rozrywki dla dziewczynek w wieku 5-11 lat. Zabawa przypomina Halloween. Kolorowo ubrane i umalowane dziewczynki przebrane za wiedźmy chodzą od domu do domu, wykrzykując „Glad Påsk!”, co oznacza „Wesołej Wielkanocy!”. Zbierają do koszyczków łakocie oraz monety w zamian za świąteczne kartki i laurki.

#3. Czechy

Mniej wesoło świętują za to dziewczęta w Czechach. W wielkanocny poniedziałek chłopcy ścigają je i smagają pomlazkami. Są to młode wierzbowe gałązki splecione w warkocze. To taki śmigus dyngus po czesku. Zamiast wiadra z zimną wodą stosuje się wielkanocną rózgę. Zwyczaj ten ma spowodować, że panny będą piękne i zdrowe.

Zdjęcie 5 zwyczajów wielkanocnych na świecie #2

#4. Filipiny, Hiszpania i Meksyk

Bolesna tradycja na pamiątkę śmierci Chrystusa ma miejsce na Filipinach. Tam w Wielki Piątek setki ochotników biczują się bambusowymi prętami i kijami wysadzanymi kawałkami szkła. Podobną tradycję kultywuje się w Hiszpanii, gdzie rytuał biczowania pleców do momentu, aż skóra nabierze fioletowego odcienia nosi nazwę „pisaos”. Sceny męki Jezusa odgrywa się także w wielu miastach Meksyku.

#5. Australia, Francja, Niemcy

Ukrywanie, a następnie szukanie i zbieranie jajek w wielkanocny poranek to zabawa dla dzieci znana i praktykowana z wielu krajach. Dzieci przygotowują wcześniej w domach lub ogrodach gniazda, by dorośli mogli ukryć w nich jajka, najczęściej czekoladowe.

Zdjęcie 5 zwyczajów wielkanocnych na świecie #3