Ile musisz zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2022 roku?

Agnieszka
Newsy
07.04.2022 9:51
Ile musisz zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2022 roku?

 Wiele osób, które marzą o własnym koncie zastanawia się, ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Na decyzję o przyznanie kredytu wpływa nieco więcej czynników, niż tylko same zarobki, jednak to one stanowią najważniejszą kwestię. Ile więc musi wynosić nasza pensja, aby otrzymać kredyt hipoteczny na 200, 300 albo 400 tysięcy złotych?

Zdjęcie Ile musisz zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2022 roku? #1

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt na mieszkanie w 2022 roku?

Aby dostać kredyt hipoteczny, bank musi mieć pewność, że będziemy w stanie spłacać raty kredytu. Przy wydawaniu decyzji kredytowej ważne są nie tylko zarobki, ale także comiesięczne wydatki, rodzaj umowy na jaką jesteśmy zatrudnieni i sytuacja prywatna (single mają trudniej). Pierwszym czynnikiem jest jednak wysokość pensji. 

Aby dostać kredyt na 200 tysięcy złotych, jedna osoba (zakładając małżeństwo) powinna zarabiać przynajmniej 2800- 3100 złotych. 

Jeśli chcemy uzyskać 300 tysięcy złotych kredytu, zarobki muszą już wynosić  około 3800 złotych

Natomiast o kredy na 400 tysięcy złotych wymagania wzrastają. Aby uzyskać taką kwotę z banku musimy zarabiać w granicach 4500 złotych. 

Zdolność kredytowa

Bank wydając decyzję o przyznaniu kredytu bierze pod uwagę nie tylko zarobki. Ważna jest także nasza sytuacja osobista. Singlom trudniej jest uzyskać kredyt hipoteczny, jednak nie jest to niemożliwe. Wszystko zależy od wysokości naszych comiesięcznych zobowiązań. 

W przypadku 200 tys. zł kredytu często wystarczy wspomniane już wyżej wynagrodzenie w wysokości 2800 złotych i zatrudnienie najlepiej na umowę o pracę na czas nieokreślony, a także niskie wydatki. 

Wyższą zdolność kredytową będą mieć natomiast małżeństwa, ponieważ w tym przypadku brane są pod uwagę zarobki dwóch osób. Problem jednak pojawia się w momencie, gdy jeden z małżonków nie pracuje oraz, gdy jest to rodzina z dziećmi. Wydatki wtedy rosną.

Szanse na otrzymanie kredyt znacząco zwiększa także wkład własny. W niektórych bankach wynosi on co najmniej 10% wartości danej nieruchomości, w innych co najmniej 20%. Im większy jednak wkład własny, tym większa szansa na kredyt.

Ważny jest też okres, na jaki bierzemy kredyt. Biorąc kredyt na 30 lat, raty są niższe i nasza zdolność kredytowa wzrasta. Jednak w tym przypadku mamy do spłacenia o wiele większą kwotę odsetek, niż jakbyśmy się zdecydowali na kredyt na 20 lub 25 lat.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną