Każdy, kto choć trochę śledzi media doskonale wie, że warunki uzyskania kredytu hipotecznego obecnie są w Polsce coraz gorsze. Nieustannie rosną stopy procentowe, co przekłada się na bardzo wysokie raty kredytów oraz obniża zdolność kredytową. Okazuje się jednak, że to zmotywowało Polaków do zaciągania kredytów mieszkaniowych. W marcu padł rekord ilości wniosków od 10 lat!
Rekordowa liczba wniosków o kredyt hipoteczny
W marcu 2022 padła rekordowa liczba wniosków o przyznanie kredytu hipotecznego w okresie 10 lat. Dużo ostrzejsze wymogi dotyczące kredytów hipotecznych i stale rosnące stopy procentowe sprawiły, że w marcu Polacy złożyli o blisko 76 proc. więcej wniosków o kredyt niż w lutym - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.
W marcu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 53,45 tys. potencjalnych kredytobiorców. W porównaniu do lutego 2022 roku osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było więcej o 75,7 proc.
- Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia! W marcu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 53,45 tys. osób! W porównaniu do lutego 2022 r. to jest więcej o 75,7 proc.! Jest to drugi wynik od 10 lat! Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła 365,7 tys. zł (ATH)! - zauważył analityk rynku nieruchomości Tomasz Narkun.
Wyższa nie tylko liczba wniosków, ale i kwota
Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w marcu wyniosła 365,7 tys. Zł. Oznacza to, że w porównaniu do marca 2021 średnia kwota wzrosła o 10,9 proc., a w porównaniu do lutego 2022 o o 1,4 proc.
Co jest tego powodem?
Eksperci wnioskują, że powodem takiego stanu rzeczy może być fakt, że od 1 kwietnia zaostrzone zostały warunki uzyskania kredytu. Dlatego też Polacy po kredyty ruszyli jeszcze w marcu, aby załapać się na stare zasady i mieć większą szansę na uzyskanie kredytu.
- Potencjalni kredytobiorcy mogli więc "rzutem na taśmę" składać wnioski kredytowe zgodnie z dotychczasowymi wymogami. Za taką hipotezą przemawia dodatkowo fakt, że duże wzrosty pojawiły się dopiero w ostatnim tygodniu marca - twierdzi Biuro Informacji Kredytowej.