PILNE: Fałszywe SMS-y dotyczące nadpłaty lub niedopłaty PIT!

Agnieszka

Newsy

01.04.2022 8:38

PILNE: Fałszywe SMS-y dotyczące nadpłaty lub niedopłaty PIT!

Rzecznik prasowy Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek w oświadczeniu wydanym w czwartek zaapelowała o ostrożność w kwestii SMS-ów wysyłanych coraz częściej przez oszustów podszywających się pod służby skarbowe.

Zdjęcie PILNE: Fałszywe SMS-y dotyczące nadpłaty lub niedopłaty PIT! #1

Treść wiadomości

Fałszywa wiadomość zawiera link z rzekomym kontaktem do konta Urzędu Skarbowego lub numer telefonu komórkowego do nieistniejącego pracownika skarbówki. Następnie link prowadzi do fałszywego panelu podszywającego się pod bank odbiorcy wiadomości. Celem jest przechwycenie cennych danych logowania.

Nie ufajmy oszustom!

Ministerstwo Finansów jasno wskazuje, że tego typu wiadomości są próbą wyłudzenia danych.

„Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyła do podatników żadnych wiadomości  SMS w sprawie nadpłaty lub niedopłaty podatku” - tłumaczyła rzeczniczka KAS Anita Wielanek.

Prawdziwe informacje na temat nadpłat lub niedopłat wynikających z rozliczenia rocznego można sprawdzić w serwisie e-Urząd Skarbowy, stronie podatki.gov.pl lub w odpowiednim dla miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym.

Kampanie fałszywych SMS-ów

Opisywane próby wyłudzenia podejmowane w imieniu Ministerstwa Finansów nie są odosobnionym przypadkiem w ostatnich miesiącach. Regularnie jesteśmy informowani o kolejnych przypadkach fali podejrzanych wiadomości otrzymywanych przez wiele osób.

Przykładem takich działań były zgłaszane na początku marca ponowne próby oszustów podszywających się pod grupę PGE, które miały już miejsce także w zeszłym roku. Polacy otrzymywali wówczas nieprawdziwe wiadomości SMS z informacją o konieczności uregulowania niewielkiej dopłaty do rachunku za prąd. W rzeczywistości była to pułapka, której cel stanowiła kradzież pieniędzy.

Przede wszystkim oszuści coraz częściej wysyłają SMS-y z informacjami nakłaniającymi do wejścia w przesłany przez nich link. Kliknięcie w taki link może się dla nas skończyć utratą oszczędności.

W przypadku otrzymania podobnych wzbudzających podejrzenia informacji nie należy nigdy  klikać w załączone linki. Warto także zgłosić taką sprawę w odpowiedniej placówce, której ona dotyczy, by jak najszybciej mogły zostać podjęte odpowiednie działania.